Nejenom z Valašska

Špičková kloubní výživa Pro zdravou hladinu cukru v krvi

Dolní Věstonice-sídliště lovců mamutů - 27.3. 2013

Ve vinařské obci na severním úpatí Pálavy ve svahu nad řekou Dyjí bylo odkryto světoznámé sídliště lovců mamutů ze starší doby kamenné. Toto naleziště z období 30 tisíc až 25 tisíc let před n. l. bylo prozkoumáno zejména v letech 1924 – 1973. Badatelé zde našli pravé poklady.

více

Maroldovo panorama Bitvy u Lipan je našim největším obrazem - 1.2. 2013

V Praze na Holešovickém výstavišti stojí kruhový pavilon postavený podle projektu Jana Kouly v roce 1908. V pavilonu je vystaven panoramatický obraz známého českého malíře Luďka Marolda, zobrazující významnou husitskou Bitvu u Lipan z 30. května 1434.

více

Praha – Staré Město - 16.1. 2013

Staroměstské náměstí je nejvýznamnější náměstí historické Prahy. Vzniklo ve 12. století a bylo svědkem mnoha historických událostí. Dodnes je přirozeným centrem Starého Města.

více

Boreč, tajemná kouřící hora - 15.1. 2013

V Českém středohoří, západně od Lovosic mezi obcemi Režný Újezd a Boreč, se vypíná tajemná kouřící hora Boreč 446 m. n. m. V letním období je to jen obyčejný zalesněný kopec, kterých je v Českém středohoří několik desítek, ale v zimě, když je mráz z hory, stoupá bílý dým.

více

České rybníky - 27.11. 2012

Půvabnou krajinu jižních Čech si už dnes ani nedokážeme představit bez rybníků.

více

Strkovice - 12.10. 2012

Strkovice byly dříve samostatnou vsí, dnes jsou místní části města Pospoloprt. Malá obec, v chmelařském kraji, leží na pravém břehu řeky Ohře. V obci stojí pěkný barokní zámek, který je však veřejnosti nepřístupný.

více

Stadice – ves legendárního Přemysla Oráče - 5.10. 2012

Jen několik kilometrů jihozápadně od Ústí nad Labem najdete ves Stadice, která je dnes součástí obce Řehlovice. Právě ze Stadic pocházel Přemysl Oráč.

více

Zámek Slezské Rudoltice - 4.10. 2012

Zámek Slezské Rudoltice najdete ve Slezsku, v Osoblažském výběžku, nedaleko hranice s Polskem. Dnes tento barokní zámek nevypadá nijak vyjímečně, ale v 18. století to byl jeden z nejznámějších a nejkrásnějších zámků v Evropě. Však byl taky nazýván Slezským Versailles.

více

Tetín – sídlo bájné kněžny Tety - 27.9. 2012

Za druhou dcerou knížete Kroka bájnou kněžnou Tetou se vydáme do starobylé vsi Tetína, která se nachází jen několik kilometrů východně od Berouna. Již v 9. století při brodu přes řeku Berounku zde stávalo slovanské hradiště.

více

Kazín – sídlo bájné kněžny Kazi - 25.9. 2012

Kronikář Kosmas se zmińuje pouze o sídlech Libuše a Tety, o sídle Kazi mlčí. Kde tedy stával hrad bájné kněžny Kazi?

více

Libušín – sídlo bájné kněžny Libuše - 21.9. 2012

Tři dcery knížete Kroka, Tetu, Kazi a Libuši zná každý z nás. Podle starých českých kronikářů každá kněžna bydlela na svém vlastním hradě. Libuše na Libušíně, Teta na Tetíně a Kazi na Kazíně.

více

Neumětely – hrob věrného Šemíka - 20.9. 2012

Neumětely, malá obec na Berounsku, je známá především pověstí o Horymírovi, jednou ze Starých pověstí českých od A. Jiráska. Tak si tedy ve stručnosti připomeňme tuto pověst.

více

Doudleby nad Orlicí - 10.9. 2012

Za jedním z našich nejkrásnějších renesančních zámků se vydáme do východních Čech, do městečka Doudleb nad Orlicí. Na místě původní středověké tvrze zde byl koncem 16. století postaven renesanční zámek.

více

Soběslavsko – Veselská blata - 31.8. 2012

Soběslavsko – Veselská blata se rozkládají od Třeboně až k Veselí nad Lužnicí a Soběslavi. Tyto mokřiny jsou rašelinaté. Největší rašeliniště se nachází na sever od obce Borkovice. Je více než 8 km dlouhé, 3 km široké a rašelina má zde dosahuje až 8 metrové mocnosti.

více

Zbudovská blata - 30.8. 2012

Zbudovská neboli Svobodná blata se rozkládají mezi Hlubokou nad Vlavou a Vodňany. Je to kraj rybníků a mokrých luk. Sedláci z devíti blatských vesnic nebyli poddáni žádné vrchnosti a na Blatech mohli svobodně pást dobytek, sekat trávu a sušit seno.

více

Horažďovice – perlorodky, barokní zámek a akvapark - 15.8. 2012

Horažďovice jsou pěkné městečko na řece Otavě, na které se ve středověku rýžovalo zlato. Zvláštností města byly perlorodky, chované v rameni řeky Otavy, zvaném Mlýnská stoka. Perlorodky byly v Otavě loveny v 15. a 16. století, jejich ekonomický chov pak začal rokem 1775.

více

Naučnou stezkou Mionší za krásnou přírodou beskydského pralesa - 6.8. 2012

Každý, kdo se chce seznámit s faunou a flórou původního jedlo-bukového pralesa, by se měl vydat do severovýchodního koutu naši země, na naučnou stezku Mionší. Je okružní, určená pouze pro pěší a její délka je přibližně 7 km.

více

Benátky nad Jizerou – Muzeum hraček, největší sbírka historických hraček v ČR - 3.8. 2012

Benátky nad Jizerou jsou malebné město na dolním toku řeky Jizery. Chloubou města je dobře udržovaný renesanční, později barokně upravený zámek s pěknými figurálními sgrafity, který je spojen s kostelem Narození Panny Marie

více

Naučná stezka halda Ema - 2.8. 2012

Ještě ve druhé polovině 20. století tvořily haldy – umělé hory z hlušiny ostravských dolů zcela nezaměnitelnou dominantu „Černé Ostravy.“ Za Rakousko – Uherska i první republiky haldy obývali svérázní lidé na okraji společnosti.

více

Hrad Radyně a pověst o strašlivém Radoušovi - 25.7. 2012

Jen 2 km jižně od městečka Starého Plzence se zdvíhá strmý kopec Radyně (567 m. n. m.) na jehož vrcholu stojí udržovaná zřícenina gotického hradu stejného jména, která tvoří známou dominantu celého Plzeňska.

více

Z Frymburku na Vítkův Hrádek - 24.7. 2012

Frymburk, městečko ležící na břehu Lipenské přehrady, je častým východiskem výletu na dominantu jižní Šumavy, zříceninu hradu Vítkův Hrádek. Hrad stojí na vrcholu hory Vítkův kámen ve výši 1053 m. n. m. Vítkův Hrádek je tedy nejvýše položeným hradem v České republice.

více

Hromnické jezírko - 20.7. 2012

V naší zemi máme sice dostatek rybníků, ale jezer a jezírek je zde poskrovnu. Jenom jedno jezírko má však červenou barvu. Je to Hromnické jezírko. Jen několik kilometrů severně od Plzně leží obec Hromnice.

více

Jabkenice – památník Bedřicha Smetany - 17.7. 2012

Jabkenice najdete 12 km jihovýchodně od Mladé Boleslavi a je to obec, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Je zde několik dřevěných chalup s vyřezávanými lomenicemi a stojí zde gotický cihlový kostel Narození Panny Marie. V sousedství kostela stojí roubená, šindelem pokrytá zvonice s bedněným patrem.

více

Veselské pískovny a „ česká Sahara“ - 12.7. 2012

Veselí nad Lužnicí je vskutku malebné jihočeské městečko, na soutoku řek Lužnice a Nežárky. Na náměstí T. G. Masaryka stojí několik historických domů. Na severní straně náměstí najdete renesanční radnici s barokní úpravou a renesanční, takzvaný Weisův dům s psaníčkovými sgrafity.

více

Hrádek u Nechanic - 10.7. 2012

Zámek Hrádek u Nechanic stojí na Lubenském vrchu, asi deset kilometrů západně od Hradce Králové. Tento zámek byl postaven v polovině 19. století šlechtickým rodem Harrachů, ve stylu anglické tudorovské gotiky.

více

stránky:  1 | 2 | 3 | 4
TOPlist