Stadice – ves legendárního Přemysla Oráče

5.říjen 2012

Jen několik kilometrů jihozápadně od Ústí nad Labem najdete ves Stadice, která je dnes součástí obce Řehlovice. Právě ze Stadic pocházel Přemysl Oráč, který byl podle Kosmovy kroniky povolán kněžnou Libuší na český trůn. Přemysl oráč se tak stal legendárním zakladatelem panovnického rodu Přemyslovců.

 

Císař Karel IV. byl hrdý na svůj přemyslovský původ a uschovával údajné Přemyslovy lýkové střevíce, údajné panovníkovo pole bylo nazváno polem Královským a jeho rozměry se dokonce staly základem jedné staročeské míry. Karel IV. zde nechal vystavět dům na šestibokém půdorysu, jehož základy objevili archeologové na počátku 19. století.

 

Císař Karel IV. navíc osvobodil tři zdejší usedlosti od roboty a jejich držitelům pak uložil povinnost, aby pečovali o Přemyslovu lísku. Dle pověsti líska vyrostla z otky, kterou budoucí kníže zapíchl do země před svým odchodem do Prahy. Lískové oříšky z této lístky byly odevzdávány na panovnický stůl, a tento zvyk se udržel až do roku 1701.

 

Na Královském poli stojí působivý pomník Přemysla Oráče, který nechal v roce 1841 zhotovit hrabě Nostic. Je na něm bronzový pluh a pomník je zdobený litinovými reliéfy od J. Maxe. Poblíž Králova pole stojí empírová hájovna, která slouží jako restaurace. Ve vsi stojí taky Přemyslův statek s pamětní deskou a to na místě údajného Přemyslova dvorce. Na návsi se nachází barokní socha Panny Marie a v obci najdete taky dřevěnou zvoničku z 19. století. Na břehu řeky Bíliny vytéká z pozlacené lví hlavy Královský pramen s příjemně chladnou vodou a přímo vedle Královského pramene stojí památná lípa. Přes řeku Bílinu vede kamenný barokní most. Nad vsí se zvedá Volská hora 309 m. n. m. s prameny vod. Dle pověsti právě v této hoře zmizeli volci legendárního zakladatele rodu Přemyslovců.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist