Sovinec – hrad, středověká pevnost v Jeseníkách

9.duben 2013

Hrad Slovinec, stojící ve stejnojmenné obci na skalním ostrohu, byl založen počátkem 14. století pány ze Sovince, náležejícíchvýznamným moravským šlechtickým rodům. Patřil mezi obranné hrady a střežil důležitou cestu vedoucíOlomouce do Slezska.

 

Hrad byl od počátku 17. století majetkem řádu německých rytířů. Ze stavebních úprav v 19. století je zvlášť cenná stavba pozdně empírového kostela sv. Augustina. Za II. světové války byli na hradě vězněni francouzští zajatci, po kterých se zachovaly nástěnné malby. V hradním areálu jsou umístněny velmi zajímavé expozice a to lesnická škola v Sovinci, historie hradu Slovinec, zbraně a cín, řády a vyznamenání a právo útrpné. Je možno taky navštívit mohutnou hradní věžkrásnou vyhlídkou na pohoří Jeseníky.

 

V jižním paláci a na hradních nádvořích jsou realizovány výstavy a v Boskovickém paláci je lapidáriumV Horním hradě se nachází nově zrekonstruovaný Rytířský sál se sbírkou historických zbraní. V jeskyni pod Horním hradem je expozice vinného sklepa. Hrad je v letní turistické sezóně taky dějištěm šermířských klání a rozmanitých kulturních akcí seznamujícíchhistorií hradu a dobovými zvyklostmi.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist