Soběslavsko – Veselská blata

31.srpen 2012

SoběslavskoVeselská blata se rozkládají od Třeboně až k Veselí nad Lužnicí a Soběslavi. Tyto mokřiny jsou rašelinaté. Největší rašeliniště se nachází na sever od obce Borkovice. Je více než 8 km dlouhé, 3 km široké a rašelina zde dosahuje až 8 metrové mocnosti.

 

minulosti se tato rašelina používala jako topivo. V současnosti se těží jako výborné hnojivo pro zemědělství a rašelina se používá rovněž při léčení nemocí pohybového ústrojílázních Třeboni a Bechyni. Blatská krajina je tak jedinečná, že ovlivnila i zdejší obyvatelstvo, které mělo své vlastní nářečí, zvyky, kroje i architekturu. Velkou sbírku blatských lidových krojů si můžete, prohlédnouHusitském muzeuTáboře a v Soběslavi. Blatskou architekturu lze obdivovat při toulkách blatskými obcemi.

 

Blatskou krajinu dobře poznáte  na naučné stezce Borkovická blata, která začíná 1 km

severně od obce Borkovice, poblíže města Veselí nad Lužnicí. Návštěvníci mají u naučné stezkydispozici taky parkoviště. Naučná stezka je okružní o délce přibližně 6 km se 30 zastávkami, na kterých se seznámíte se zajímavou flórou a faunou rašeliniště a takytěžbou rašeliny. Stezka je určena pouze pro pěší, nad rašeliništi jsou povalové chodníky, a se projít zhruba za 2 hodiny. Stezka je značena orientačními tabulemi, ukazateli a značkami.

 

Borkovická blata jsou snad nejkrásnější na jaře. V květnu bělostné okolíky rojovníku bahenního prozáří blata a jeho omamná vůně se šíří do dalekého okolí. V červnu vás zase dozajista zaujmou něžné kvítky klikvy bahenní a zlatistvé kvítky bublinatky jižní. Na podzim jsou na polštářcích mechu roztroušeny červené korálky – bobule klikev. Chcete-li poznat minulost i přítomnost unikátní blatské krajiny, rozhodně se přijeďte podívat, vždyť blata jsou krásná každou roční dobu, tak se tedy projděte neopakovatelně půvabnou blatskou krajinou.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist