Sloup

21.červen 2011

Jen několik kilometrů jihovýchodně od městečka Nového Boru stojí skalní hrad Sloup, který je skvělou ukázkou toho, jak naší předkové dokázali využít přírodního terénuvybudování pevnosti. Hrad stojí na osamoceném pískovcovém suku, který dosahuje výšky 35 m.

Byl postaven koncem 13. století šlechtickým rodem Ronovců a střežil starou solnou cestuMíšně do Žitavy. V průběhu dalších století hrad patřil několika šlechtickým rodům. V době husitských válek se zde dokonce usadil loupeživý rytíř Mikeš Pancíř ze Smojna, kterýhradu podnikal loupeživé nájezdy na lužická města. Za třicetileté války byl hrad obsazen a následně vypálen švédskými vojsky.

V roce 1680 daroval hrad hrabě z Kokořova poustevníkům, kteří skalní prostory upravovali podle svých představ a dali hradu současný vzhled. Ve skále vytesali nové místnosti a výklenky pro křížovou cestu, z jedné velké skalní místnosti zřídili chrám zastřešený kopulí. Poustevníci žili na hradě až do roku 1785, kdy poustevnu císař Josef II. zrušil.

Na vrcholu skály se nachází vyhlídkové terasy přibližně 90 m dlouhé a 60 m široké, které jsou porostlé borovicemi a duby. Na terasách najdete i sochu poustevníka, který se dívá dalekohledem směrem k Samuelově jeskyni. Tuto jeskyni můžete navštívit na turistické cestě vyznačené od hradu. Počátkem 18. století v jeskyni žil poustevník Samuel  Groner, dříve než se přestěhoval na hrad Sloup. Na horní plošině je zajímavá hladomorna vyhloubena do skály a její stěny jsou kolem dokola pokryty reliéfy a rytinami, které tu kdysi dávno vytvořili lidé vězněni na hradě Sloupu.

V okolí hradu jsou i další památky a krásná příroda, které rozhodně stojí za vaši návštěvu. Přímo pod hradem je Hradní rybník. Na severním okraji obce Sloupu v Čechách, uprostřed lesů leží Radvanecký rybník s travnatou a písčitou pláží, který je oblíbeným přírodním koupalištěm. Je zde taky restaurace s letní terasou, letní tábořiště s chatkami, hřiště na plážový volejbal, skluzavka a půjčovna loděk.

Můžete si projít Sloupský vyhlídkový okruh, na kterém z vyhlídky na Stráži, nedaleko lesního divadla, je pěkný výhled na hrad Sloup. V obci Sloupu v Čechách najdete taky barokní zámek z první poloviny 18. století, který zde nechala postavit hrabata Kinsští, jako náhradu za zpustlý hrad. Zámek je obklopen anglickým parkem s cennými dřevinami a pěkná lipová alej vede až k barokní kapli sv. Jana Nepomuckého. V obci stojí rovněž barokní kostel sv. Kateřiny a řada barokních soch, z nichž vyniká mariánský sloup a Kalvárie.

Východně od obce se zdvíhá vrch Slavíček 535 m. n. m.  V sedle mezi vrchem Slavíčkem a Špičákem byla v první polovině 18. století vytesána ve skále romantická Záhořínská kaple, která dostala název podle sousední osady Záhořín. Kaple je zasvěcena sv. Františku Serafínskému z Assisi. Kraj okolo obce Sloupu v Čechách je prostě krajem rybníků, čistých lesů a romantických skal.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist