Skanzen v Třebízi

18.květen 2012

Rybník na návsi a barokní kostel sv. Martina

Přímo na návsi můžete zaparkovat a uprostřed návsi se nachází menší rybník, který je obklopen vzrostlými stromy. Je zde taky půvabný barokní kostel sv. Martina s cenným barokním zařízením. Na hlavním oltáři se nachází barokní obraz sv. Martina, kvalitní je taky zdejší sochařská výzdoba, Bůh Otec, sv. Anna s Pannou Mariísv. Josef s Ježíškem. Na návsi stojí taky výklenková kapličkakašnou a zvonička zvaná zouvák.

 

Cifkův statek a obchod se zbožím smíšeným

Na jižní straně návsi najdete krásný barokní Cifkův statek, ve kterém jsou umístěny zajímavé expozice Lidová architektura na Slánsku a na Kladensku, Vývoj zemědělství na Slánsku a výstavadíla stavitele Jana Nedvěda ze Zlonic. Na jižní straně návsi stojí taky zajímavý vesnický obchod se zbožím smíšeným, jehož historické předměty a zboží pocházejíobce Stehelčeves na Kladensku. Prodávalo se zde vše potřebné, co venkovské hospodářství nevyprodukovalo, například některé potraviny, školní potřeby, petrolej, nádobí, nitě, košťata a spousta dalších předmětů.

 

Rodný domek Václava Beneše Třebízského

Na severní straně obce se nachází řada venkovských chalup a stojí zde taky rodný domek V. B. Třebízského. V této chalupě se v roce 1849 narodil chudému venkovskému krejčímu Benešovi syn VáclavVáclav Beneš se stal knězem, národním buditelem a spisovatelem. Podle svého rodiště si přidal i další příjmení Třebízský. Dnes již tento spisovatel není moc známý, ale v druhé polovině 19. století se stal nejčtenějším spisovatelem na našem venkově. Napsal několik románů a taky souborů povídek, například Pod doškovými střechami a Z rodné chaloupky. Tento spisovatel ve svých pouhých 35 letech zemřel na tuberkulózu. Když si prohlédnete rodný domek spisovatele, můžete se vydat Ulicí domkářů ke skále. Ve skále jsou vytesány obydlí, které dříve obývali chudí lidé, a pozdějinich byly zřízeny skalní sklepy. Ve skále neznámý umělec někdy v 19. století vytesal Pieturámem a oltáříkvýklenkem pro sošku sv. Jana Nepomuckého. Na zalesněné skále pak stoji pomník postavený spisovatel V. B. Třebízskému roku 1892. Pomník vytvořili sochaři Procházka a Hergesell. Pod skálou vyvěrá vydatný pramen, který zásobuje vodou obec i rybník na návsi. SkanzenTřebízi, to jsou prostě malebná venkovská staveníkrásné přírodě.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist