Pražská Krannerova kašna

21.březen 2012

 

Praze na Starém Městě na Smetanově nábřeží se nachází malý parčík. Dominantou tohoto parčíkuje 29 m vysoká novogotická věž. Je to Krannerova kašna.

 

Krannerova kašna je taky pomníkem císaře Františka I.

letech 1841 až 1845 bylo stavebně upraveno první pražské nábřeží, dnešní Smetanovo nábřeží. Na tomto nábřeží pakroce 1850 byl postaven pomník císaři Františku I. (1768 – 1835), který zároveň sloužil jako kašna. Pomníknovogotickém slohu je dílem architekta Josefa Ondřeje Krannera a sochaře Josefa Maxe. Císař František I. není příliš známý, přestože habsburské monarchii a tedy i Českým zemím vládl 43 let a to od roku 1792 do roku 1835. Císař byl čtyřikrát ženatý a byl otcem 13 dětí. František I. vládlnelehké době válekrevoluční Francií a s Napoleonem a pak ještě dalších dvacet let po Vídeňském kongresu. Rakouský císař František I. společněfrancouzským císařem Napoleonem I. a ruským carem Alexandrem I. se zúčastnil známé bitvy u Slavkovaroce 1805, která bývá taky nazývána bitvou Tří císařů.

 

dolní části kašny se nacházejí sochy jako alegorie českých krajů, v čelepostavou Prahy, která drží štít. Z dolní části kašny taky vytéká voda. Ve střední části kašny je umístěna jezdecká socha rakouského císaře Františka I. Po vzniku Československé republiky byly odstraňovány symboly RakouskoUherské monarchie.  V roce 1919 bylakašny odstraněna socha císaře Františka I. a na dlouhá desetiletí byla uložena do Lapidária Národního muzea. V kašně taky přestala téci voda a tak hodně mimopražských návštěvníků i rodilých Pražanů ani nevědělo, co ta podivná věž vlastně představujeDneszasekašně teče voda a v roce 2003 byla na tento pomník vrácena jezdecká socha rakouského císaře Františka I. Historická kašna je tedy zasepůvodním stavu, tak jak byla postavenapolovině 19. století.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist