Praha – Nové Město

7.únor 2019

Václavské náměstí je nejznámějším a nejnavštěvovanějším náměstímPraze i celé České republiky. Současné domy pocházejí z 19. a 20. století.

Národní muzeum

Největší a nejstarší české muzeum založenéroce 1818 sídlí ve významné novorenesanční budověkonce 19. století, která tvoří dominantu Václavského náměstí. V Národním muzeu jsou umístěny tyto stále expozice: Pravěké dějiny Čech, Moravy a Slovenska, Mineralogicko-petrologické expozice, Zoologická expozice, Paleontologická expozice a Antropologické expozice. Pod muzeum je pomník Jana Palacha a Jana zajíce, kteří se zde na protest proti pokračující sovětské okupaci upáliliroce 1969. V současné době probíhá důkladná a nákladná rekonstrukce Národního muzea.

Pomník sv. Václava

horní části náměstí stojí pomník sv. Václavaroku 1912, který je dílem sochaře J. V. Myslbeka. Bronzovou jezdeckou sochu sv. Václava obklopují sochy čtyř českých světcůsv. Ludmily, sv. Prokopa, sv. Anežky české a sv. Vojtěcha.

Novoměstská radnice

Na rozlehlém Karlově náměstí stojí gotický komplex budov Novoměstské radnicepřelomu 14. a 15. století, renesančně přestavěný v 16. století. Zahrnuje věžkaplí Panny Marie, dvě gotické síně se žebrovými klenbami a renesanční sál. Radnice byla sídlem samosprávy Nového Města od druhé poloviny 14. století do konce 18. století. Dějištěm defenestrace katolických konšelů pražskými husity 30. 7. 1419 začaly husitské války.

Kostel sv. Ignáce a jezuitská kolej

Na východní straně náměstí se nachází kostel sv. Ignáce s bývalou novoměstskou jezuitskou kolejí. Kostel je barokní stavbou z druhé poloviny 17. století a ze stejné doby i většina vnitřního vybavení.

Karolinum

Karolinum je komplex budov, od 14. století sídlo Karlovy University – nejstaršího vysokého učení ve střední Evropě. Nachází se zde i Velká aula, využívaná při slavnostních příležitostech, například promocích. Vnější barokní vzhled Karolina je výsledkem přestavby z počátku 18. století. V přízemí se nacházejí výstavní prostory.

 

Čtěte také:

- Praha, stručná historie

 

Jindřišská věž

Gotická věž z druhé poloviny 15. století postavená jako samostatná zvonice po vzoru italských campanill byla v druhé polovině 19. století novogoticky stavebně upravena architektem J. Mockerem. Tato nejvyšší volně stojící zvonice v Praze, výška 66 m, má věžní hodiny se dvěma cimbály z 16. století. Věž je veřejnosti přístupná a je z ní pěkný výhled na Prahu. Ve věži je možno navštívit i kavárny, stylovou restauraci s výhledem, výstavní a obchodní prostory.

Národní divadlo

Novorenesanční velmi působivá budova postavena v letech 1868 – 1881 z celonárodních sbírek architektem J. Zítkem a obnovena po požáru roku 1883 architektem J. Schulzem. Vnější i vnitřní výzdoba divadla je dílem umělců generace Národního divadla – M. Alše, V. Hynaise, J. V. Myslbeka a dalších. Národní divadlo je přední českou divadelní scénou a uvádí činoherní, operní a baletní představení.

Autor: Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články

TOPlist