Pověst o hradu Přimdě

31.březen 2015

Románský hrad Přimda se vypíná na vrchu Přimda 848 m. n. m. v Českém lese. K jeho vzniku se váže tato pěkná pověst. Před mnoha a mnoha lety jeden německý císař měl krásnou dceru. K princezně zahořel láskou jedendvořanů a ta jeho lásku opětovala.

 

Mladý dvořan byl však pouhým hrabětem a bylo zřejmé, že císař by k takovému sňatku nedal povolení. Mladý pár tedy uzavřel tajný sňatek a hrabě nechal jentěžko přístupných hvozdech Českého lesa postavit hrad. Čeládku, která hrad vystavěla, nechal hrabě zahubit, aby nevyzradila polohu hradu. Na hradě pak žili mladí manželé pouzeněkolika sloužícími. Za několik let byl císař na lovuBavorském lese, zabloudil a dostal se až k hraduČeském lese. Manželé císaře nepoznali, ale císař poznal svoji dceru a hraběte. Na hradě pobyl několik dní, a když poznal jak veliká je láska manželského páru, všechno jim odpustil, dal se poznat a manželé se vrátili na císařský dvůr. Hrad pak zůstal opuštěn.

 

Jako u mnoha pověstí i na této pověsti je zrníčko pravdy. Kronikář Kosmas uvádí, že v roce 1121 nějaký německý šlechtic na českém území postavil hrad. To se nelíbilo knížeti Vladislavu I., který hrad dobyl a posádku chtěl zahubit. Nakonec však německou posádku dal pouze vyhnat, hrad opravil a dosadil na něj českou posádku.

 

Přimda patřila ve 12. až 14. století mezi nejvýznamnější české královské hrady. Zde byl taky vězněn přemyslovský kníže Soběslav II., nebo pozdější král Přemysl Otakar II. Hrad byl ve středověku rovněž sídlem loupežníků. Na konci 16. století jeho význam upadl a Přimda se postupně stala zříceninou. Z románského hradu se zachoval zbytek mohutné obytné hranolové věže, část bašty a zbytek opevnění. Kolem této zříceniny hradu se na ploše 32 hektarů rozkládá stejnojmenná rezervace Přimda. Je to smíšený pralesovitý porost s převahou buků, klenů a javorů.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist