Neumětely – hrob věrného Šemíka

20.září 2012

Neumětely, malá obec na Berounsku, je známá především pověstí o Horymírovi, jednou ze Starých pověstí českých od A. Jiráska. Tak si tedy ve stručnosti připomeňme tuto pověst.

 

V 9. století lid na Příbramsku se táhl za stříbrem a zanedbával svoje pole. Proto rytíř Horymír žádal na knížeti Křesomyslovi zákaz dolování nebo alespoň jeho omezení. Kníže však tuto žádost odmítl a březohorští havíři vypálili Horymírův dvůr. Rytíř Horymír pak na oplátku zavalil hornické štoly. Na to byl zajat a na Vyšehradě byl odsouzennejvyššímu trestu. Před popravou si vyžádal, aby směl na svém koni Šemíkovi třikrát objet knížecí dvůr. Věrný kůňHorymírem přeskočil vyšehradské hradby, přeplaval Vltavu a s vypětím všech sil dovezl rytíře do Neumětel, kde po třech dnech pošel.

 

V Neumětelích se nachází údajný hrob věrného Šemíka. Je to přírodní balvan, krytý náhrobkem se střížkou z druhé poloviny 19. století. Je na něm tento nápis: „V Neumětelích se věřilo a věří, že zde Šemík věrný kůň rytíře Horymíra zakopán leží.“ V obci jsou taky dvě restaurace se stylovými názvy: Jedna se jmenuje „U Horymíra“ a ta druhá „U Šemíka. V obci najdete rovněž původně gotický kostel sv. Petra, později barokně přestavěný, a zvonici, která je ze dřeva a je krytá šindelem. Nad obcí se táhne zalesněný hřeben Houstina, na jehož úbočí se nachází tvrziště Košík, dle pověsti právě zde stávala tvrz bájného rytíře Horymíra.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist