Nebílovy- květinový zámek

23.květen 2012

malé obci Nebílovy, na jižním Plzeňsku, stojíČechách ojedinělý barokní zámecký komplex. Barokní zámek Nebílovy byl postaven počátkem 18. století. Tvoří jej dva proti sobě situované zámky, které bývaly po stranách spojeny arkádovými galeriemi.

Vstupní trakt předního zámku je zdůrazněn věžíbarokní bání. Koncem 18. století vymaloval pokoje a velký slavnostní sál vynikající pražský malíř Antonín Tuvora. V předním zámku instalaceobnovených zámeckých salonech navazuje atmosféru bydlení šlechty na sklonku 18. století a zároveň ukazuje květinu jako nejrozšířenější motivumění a uměleckém řemesle. Zámek Nebílovy bývá taky nazýván květinovým zámkem. Rostlinné prvky jsou použity na obrazech, grafických listech, na intarziích dobového nábytku a na velké kolekci porcelánu. Vynikající ukázkou práce českých sklářů je pak unikátní soubor květinových lustrů benátského typu ze štípaného skla.

Zatímco přední zámek je již vzorně opraven, zadní zámek se ještě opravuje, což umožňuje prohlídku doposud nezrekonstruovaných prostor, a je tedy výjimečnou příležitostípoznaní stavebního vývoje objektu. Návštěvníci si zde mohou mimo jiné prohlédnout slavnostní sálvynikající výmalbou od malíře Antonína Tuvorymotivy antických zřícenin, orientálních měst a exotickou přírodou. V zadním zámku se taky nachází hodnotná kaple sv. Antonína Paduánského.

Po prohlídce barokního zámku si můžete ještě protáhnout tělo na naučné stezce Nebílovy. Je to okružní, nenáročná trasa, dlouhá 6 km a je vhodná pro rodiny s dětmi. Naučná stezka začíná u zámku, pak dojdete k samotě Prusiny s barokním kostelem sv. Jakuba Většího, půjdete k sloupu Nejsvětější Trojice a kolem Beštojc kříže a chatové osady Čechovka. Pak se dostanete ke kapli sv. Barbory. V okolí kaple sv. Barbory jsou pěkné lesy, ve kterých si můžete nasbírat lesní plody a houby. Stezka vede dále kolem ovocných sadů v Rajči a pak se již vrátíte zpět do obce Nebílovy.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist