Naučnou stezkou Mionší za krásnou přírodou beskydského pralesa

6.srpen 2012

Každý, kdo se chce seznámitfaunou a flórou původního jedlo-bukového pralesa, by se  měl vydat do severovýchodního koutu naši země, na naučnou stezku Mionší. Je okružní, určená pouze pro pěší a její délka je přibližně 7 km.

Její celkové převýšení činí 330 m, je tedy středně náročná, a poněvadž vede taky po loveckých chodnících je vhodná pro rodiny jižodrostlejšími dětmi. Naučná stezka vede po okraji pralesa, je přístupná pouze od 1. června do 15. září a na její absolvování si vyhraďte nejméně dvě hodiny. Musíte se držet naučné stezky, vstup do pralesa Mionší mimo trasu stezky není povolen. Naučná stezka začínáobci Dolní Lomná asi 200 m od autobusové zastávky Matuščina Louka a je zde taky možnost odstavit automobil na nově vybudovaném parkovišti. Na začátku naučné stezky je malý přístřešek a několik laviček.

Naučná stezka Mionší se nachází v Těšínských Beskydech na hřebeni a svazích vrcholů Úplaz 950 m.n.m. a Velká Polana 893 m.n.m. , mezi obcemi Horní a Dolní Lomná, asi 9 km jihozápadně od Jablůnkova.  Svoji rozlohou 169,7 ha je největší pralesní rezervací v Česku. Je to pozůstatek původního jedlo-bukového karpatského lesa, který kdysi pokrýval celé Beskydy. Na zachování původního stavu pralesa Mionší měl značný podíl dřívější majitel beskydských lesů arcivévoda Bedřich Habsburský. Je to ten pověstný „Markýz Gero“, jak jej nazval slezský bard Petr Bezruč. Tento arcivévoda sem často zajížděl s dalšími šlechtici na lov zvěře. Na jednom palouku si nechal postavit loveckou chatu a na stěně jedné místnosti chaty měl napsaný seznam zastřelené zvěře. Prales Mionší byl využíván pouze k lovu zvěře. Dřevo se v pralese vůbec netěžilo a tak prales Mionší zůstal zachován v původním stavu až do dnešní doby.

Vaši pozornost dozajista upoutají zbytky mohutných, starých jedlí, které svými bizarními suchými větvemi a ležícími kmeny vytvářejí typickou divokou scenérii pralesa. Je zde i několik nezalesněných travnatých ploch, z nichž nejznámější jsou Horní a Dolní Polana. Naučná stezka sice vede jen okrajem pralesa, ale dozajista budete okouzleni zdejší nedotčenou přírodou. Na naučné stezce je celkem 10 zastavení s informačními tabulemi. Dozvíte se z nich jak například funguje přirozený les, proč je Mionší pralesem, o osídlování kraje horaly a mnoho dalších zajímavostí o zdejší fauně a flóře. Naučná stezka Mionší je prostě připravena pro všechny turisty a milovníky přírody.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist