Michalovice byly hradem udatného rytíře Jana z Michalovic

29.březen 2012

Na pískovcové skále nad řekou Jizerou, nedaleko Mladé Boleslavi, stojí majestátní zřícenina hradu Michalovice. Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století a koncem tohoto století byl hraddržení rytíře bez bázně a hany Jana z Michalovic.

 

Tento rytíř bravurně vládl dřevcem a uměl se ohánět meče. Na rytířských turnajích pořádaných u dvora českého krále Václava II. nenašel přemožitele mezi českými i německými rytíři. Král Václav II. si jej velmi oblíbil a jako reprezentanta rytířstva české země jej vyslal do Francie ke královskému dvoru Filipa Sličného. Zde ve Francii se na turnajích scházel výkvět středověkého rytířstva celé Evropy.

 

Rytíř Jan z Michalovic ani zde nebyl žádným rytířem poražen a sám francouzský král Filip Sličný obdivoval jeho odvahu a rytířské umění. Jeden středověký minesengr o Janu z Michalovic napsal tento verš. „V české zemi rytíř žije, slávou všechny převyšuje.“

 

Michalovice jsou malebnou hradní zříceninou

Dávno je pryč doba rytířů a rytířských turnajů a ze zašlé slávy zůstal jen malebná zřícenina hradu. Za šikmou věží nemusíte jezdit zrovna do italské Pisy, najdete ji taky na hradě Michalovicích. Dominantu hradu tvoří mohutná, válcová, šikmá věž zvaná Putna. Věž se naklonila v 19. století, když zde lidé hledali poklad, a proto byla začátkem 20. století podezděna a její základy byly vybetonovány.  Zachovalo je ještě jádro hradu se zříceninou gotického paláce a části hradeb. Z hradu je pěkný výhled do údolí řeky Jizery.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist