Lipno nad Vltavou a Frymburk

3.srpen 2011

Lipenské přehradní jezero na řece Vltavě, o rozloze 4650 ha, je největší vodní plochounaší zemi. Bývá také nazývánoŠumavským mořem“, neboť vodní hladina se v zákrutech zakusuje do zalesněných svahů a vlny narážejí na břeh, obdobně jako na mořském pobřeží.

Lipenská přehrada leží v krajině lesů, které mnohdy sahají až ke břehu. V Lipenské přehradě se můžete koupat, najdete zde také pěkné písečné pláže, a na přehradě lze provozovat taky vodní sporty a rybolov. Na břehu Lipenského přehradního jezera leží i dvě oblíbená letoviska, Lipno nad Vltavou a Frymburk, která jsou od sebe vzdálená jen několik kilometrů.

Lipno nad Vltavou je typickou rekreační obcí s mnoha hotely, penziony, kempem a možností sportovního vyžití. Je zde v provozu i krytý akvapark Aquaworld Lipno. Ve vkusně upraveném areálu akvaparku s arkádami a balustrádami jsou dva bazény a dětské brouzdaliště s vodním hřibem. Jsou zde i další vodní atrakce, například je zde divoká řeka s peřejemi a protiproudem, vířivka a perličková lázeň. V akvaparku najdete také masážní salon, saunu, restauraci a dětský koutek. Akvapark je otevřený celoročně a denně. Takže v Lipně nad Vltavou se nemusíte koupat pouze v přírodním prostředí v Lipenské přehradě, ale můžete si užívat vodních radostí taky v krytém akvaparku.

V Lipně nad Vltavou najdete rovněž lanový park s pěti zábavnými okruhy různé obtížnosti, který je otevřený v červenci a srpnu denně. Je zde taky bobová dráha s celoročním denním provozem a jachetní přístav. Přímo nad obcí se nachází oblíbený lyžařský areál Kramolín, s lanovkou, vleky, sjezdovkami a sportcentrem Lipno. V červenci a srpnu je denně v provozu letní lanovka Lipno Express, která vás vyveze na vrchol Kramolín. Je odtud pěkný výhled na Lipenskou přehradu a Šumavu.

Z Lipna nad Vltavou se přesuneme do sousedního městečka Frymburku. Při budování Lipenské přehrady byla část městečka zatopena a tak dnešní Frymburk stojí na břehu Lipenské nádrže a jeho náměstí je ze tří stran obklopené vodou. Na náměstí stojí gotický kostel sv. Bartoloměje s barokním zařízením, najdete zde taky pranýř ze 17. století, barokní kašnu a barokní morový sloup. V některých pěkně opravených historických domech byly zřízeny restaurace, mnohdy s letní zahrádkou. Ve městě stojí řada hotelů a penzionů a taky kemp s chatami, na písčité pláži Lipenského jezera.

Ve Wellness Hotelu Frymburk se nachází rovněž krytý akvapark. Návštěvníkům je k dispozici bazén, dětské brouzdaliště, tobogán, divoká řeka, vodní zřídlo, perličková lázeň, vodní chrliče, vířivka, sauna, odpočinková zóna s lehátky a bazénový bar. Akvapark je otevřený celoročně a denně. Ve Frymburku je taky jachetní přístav a přívoz na druhou stranu Lipenské přehrady, který zajišťuje spojeni s obcí Přední Výtoní. Je to jeden z mála posledních přívozů v České republice.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist