Lašská naučná stezka Štramberkem

4.duben 2013

Městečko Štramberk je velmi malebné a proslulé zejména svým unikátním souborem lidové architektury. Bývá proto nazývané Valašským Betlémem, někdy se taky užívá výraz Moravský Betlém. A právě zde vede naučná stezka, která vás seznámínejkrásnějšími místyměstečku a nejbližším okolí. Je to stezka nenáročná o délce přibližně 6 kilometrůinformačními tabulemi o městských i přírodních zajímavostech. Je vhodná i pro rodinymenšími dětmi. Počátek stezky je u železničního nádraží ve Štramberku. Projdete kolem školy, v jejíž blízkosti je velké parkoviště pro návštěvníky města, a pak se již vydáte do Národního sadu se světoznámou jeskyní Šipka, proslavenou nálezem čelisti neandrtálského člověkaroce 1880.

 

Národní sad lemují busty významných osobností naší historie (Smetany, Janáčka, Masarykova mohyla a další). Zvonička Petra Bezruče je opředená pověstí, podle které se tomu, kdo zazvoní, splní každé přání. Za sadu je pěkný výhled na historické jádro města Zámecký vrch se Štramberskou Trúbou. Nad vápencovým lomem vede stezkaJurově kameni a pokračuje do úžlabiny Pláňava-Dolina. Po Dolní ulici se přesuneme na Horní Baštu, kde se zachovalo mnoho původních roubených domů na kamenných podezdívkách přestavující zdejší typickou lidovou architekturu.

 

Na NáměstíMuzeu Zdeňka Buriana a Městském muzeu si můžete prohlédnout díla tohoto „malíře pravěku“. Jsou zde taky umístěny expozicehistorie, botaniky, geologie a etnografie města Štramberku. Zejména děti budou chtít na náměstí navštívit Aqua terra, stálou výstavu akvarijních a terarijních zvířat se stovkami tropických ryb a různými druhy hadů a ještěrů. Na Náměstí sídlo taky Muzeum hraček. Jsou zde hračky od druhé poloviny 19. století. Jsou zde stavebnice, vláčky, panenky, pokojíčky, kočárky a kuchyňkyPřed výstupem na Zámecký vrch si na Náměstí můžete zakoupit cukrářskou specialitu „Štramberské uši“, které se zde pečou jako upomínka na tatarské nájezdy a jsou skutečně vynikající. Z Náměstí po kamenných schodech vystoupíte na Zámecký vrch a zde z dominanty celého kraje Štramberské Trúby je pěkný výhled do okolí.

 

Další část stezky vede přes skálu Rudý, kterou místní obyvatelé nazvali výstižně „Čertovo lejno“ a pak vystoupíte na Bílou horu. Taky zde si můžete prohlédnout krajinu z moderní rozhledny, připomínající šroubovitou strukturu DNA. Pak již takzvanou sluneční cestou sestoupíte kolem sochy Panny Marie do Horní Kamenárky a přijdete k Botanické zahradě a Arboretu, kde stezka končí. Pro prohlídce botanické zahrady a Arboreta se můžete zase vrátit k Národnímu sadu na parkoviště nebo zamířit k železničnímu nádraží ve Štramberku. Lašská naučná stezka Štramberkem je prostě určena pro všechny milovníky historických a kulturních památek i krásné přírody.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist