Langweilův model Prahy

16.leden 2015

Praze 8 na Poříčí 52/1554, v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy, nedaleko známého autobusového nádraží Florenc, je umístěn Langweilův model Prahy. Plastický model Prahy patřínašim nejvýznamnějším a nejkrásnějším muzejním exponátům.

Antonín Langweil na modelu Prahy pracoval osm let

Antonín Langweil (1791 – 1837), rodák ze Žatce, siPraze roku 1819 založil litografickou dílnu, která však zanedlouho zkrachovala. V roce 1822 se stal sluhouuniverzitní knihovně a věnoval se taky malbě portrétních miniatur a vedut, přičemž využíval svých znalostí nabytých při studiu na Akademii výtvarných umění ve Vídni. V roce 1826 bylPraze vystavován plastický model Paříže, kterým byl Langweil tak nadšen, že se rozhodl vytvořit plastický model Prahy. Na svém modelu pracovalletech 1826 až 1834. Model byl vyroben ručněpapírové lepenky a na ploše 20 metrů čtverečních je zobrazeno historické jádro Prahyprvní poloviny 19. století. Je na něm umístěno více než 2000 budov Starého Města, Malé Strany a Pražského hradu, se všemi detaily výzdoby fasád, s dvorky, zahradami a hospodářskou zástavbou. Na modelu je zobrazeno i několik stovek budov bývalého Židovského města a Starého Města, které byly zbořeny při velké přestavbě Prahy na konci 19. a počátku 20. století.

Langweilův model Prahy je velkou turistickou atrakcí

Antonín Langweil věnoval modelu veškerý svůj volný čas a finanční prostředky, se svou rodinou, manželkou a pěti dcerami žil ve velké bídě. Za toto své dílo obdrželcísařské kanceláře toliko 150 zlatých, což nepokrylo ani náklady na materiál potřebnývytvoření modelu. Antonín Langweil zemřel ve svých pouhých 46 letech na souchotiny, ale zanechal po sobě vskutku velkolepé dílo. Langweilův model Prahy je velkou turistickou atrakcí a již mnoho generací turistů zajímající se o historické památky, ale i historiků umění, mají možnost se seznámitpůvodním vzhledem dnes již zbouraných nebo výrazně přestavěných budov staré Prahy.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist