Landštejn – hrad na pomezí Čech, Moravy a Rakouska

14.duben 2015

pěkné přírodě České Kanady na žulovém zalesněném vrchu na pomezí tří historických zemí Čech, Moravy a Rakouska, stojí mohutný hrad Landštejn, který je jednounejvýznamnějších románských památeknaší zemi

Královský hrad byl založen počátkem 13. století. Románské jádro hradu je tvořeno velkou jižní hranolovou věží a menší severní hranolovou věží a palácovým stavením, které obě věže spojuje. Ve druhé polovině 13. století se hrad dostal do vlastnictví mocné větve Vítkovců, pánůLandštejna. Ve druhé polovině 14. století hrad Landštejn vlastnil šlechtický rod KrajířůKrajku a tito nechali hrad přestavět a důkladně opevnit. Pak se již od konce 16. století vystřídalo několik majitelů hradu a v roce 1771 po zásahu bleskem hrad vyhořel a poté již nebyl obnoven.

osmdesátých letech 20. století byl hrad velkoryse rekonstruován. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout expozici vztahující se k dějinám hradu, archeologickým nálezům, středověkým zbraním a dále opevnění hradního areálu. V severní hranolové věži si mohou prohlédnout románskou hradní kapli. Z jižní hradní věže je pěkná vyhlídka na Landštejnskou přehradu, která sloužízásobování pitnou vodou, a na půvabnou zalesněnou krajinu České KanadyPřímo pod hradem je placené parkoviště.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist