Krásný Dvůr

24.květen 2012

Zámek Krásný Dvůr najdeteseverovýchodních Čechách přibližně 2km severně od městečka Podbořan. Barokní zámek byl přestavěn ze středověké tvrze.

 

Mezi nejkrásnější zámecké prostory patří Vstupní salon, Zelený empírový salon, Dámská ložnice, Empírový salon, Pánský salon, Holandský salon, a Velká jídelna. Na stěnách zámeckých komnat se nacházejí tapetykvětinovým vzorem, nebo tapety různých barev. Na zámku je dobový nábytek, starobylá kamna, vzácná sbírka porcelánu, soubory skla a keramiky. V zámecké knihovně je několik desítek cenných tisků. Ze zdejších výtvarných děl vynikají obrazy barokních mistrů Petra Brandla a Karla Škréty. Milovníci zvířat dozajista ocení soubor 42 psích portrétůživotní velikosti od malíře Petra Václava Bergera.

 

Na barokní zámek navazuje anglický park, který patřínejvětším a nejkrásnějším zámeckým parkůmnaší zemi. Zámecký park rozlohu okolo 100 hektarů a protéká jim Leskovský potokDoupovských hor. Bylo zde vybudováno i několik malebných rybníků. V parku roste více než 100 druhů dřevin, jsou zde staleté duby, buky, lípy, platany a javory. Nejstarším stromemparku je Goethův dub, jehož stáří se odhaduje na 800 – 1000 let. Z tohoto dubuzůstalo jenom torzo. V parku je rovněž celá řada romantických staveb. Nejznámější stavbou je Novogotický templ, který stojí na Velké louce.

 

vyhlídkové plošiny templu je možno za pěkného počasí spatřit Měděnec a KlínovecKrušných horách. Na paměť velkého německého básníka a spisovatele Johanna Wolfganga Goethe, který Krásný Dvůr navštívilroce 1810, byl mezi mohutnými duby vybudován Goethův pavilon. Dalšími romantickými stavbamiparku jsou například Červená holandská hájovna, Panův templ, nebo Obelisk a Čínský pavilon. Krásný Dvůr, jak ostatně napovídá sám název, je krásný zámek, ke kterému patří taky krásný zámecký park.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist