Klášterec nad Ohří

4.duben 2012

Klášterec nad Ohří je půvabné město ležící mezi Krušnými a Doupovskými horami. Je jako stvořenérodinnému výletu. Můžete zde obdivovat památky, na zdejším zámku je expozice nádherného porcelánu, jakož i expozice určená pro děti. Jsou zde i malé lázně a v letním období se můžete osvěžitmístním venkovním akvaparku.

 

Novorenesanční radnice a barokní kostel Nejsvětější Trojice

Na náměstí Dr. Edvarda Beneše stojí pozoruhodná novorenesanční radniceosmibokou věží, hodinami i cimbuřím. Je zde barokní mariánský sloup a kašna. Barokní kostel Nejsvětější Trojice stojí rovněž na tomto náměstí. Jeho zařízení je převážně barokní a součástí kostela je taky hrobka šlechtického rodu Thunů. Další městský kostel je rovněž barokní. Je to hřbitovní kostel Panny Marie Utěšitelky, stojící za náměstím na ulici Třebízského. Zdejší dřevěné sošce Panny Marie z 15. století je připisována zázračná moc.

 

LázněKlášterci nad Ohří

Vydáte-li se z náměstí ulici Zahradní, zanedlouho dojdete do zdejších lázní. Je zde několik zajímavých lázeňských budov v  empírovém stylu a léčivý pramen Evženie, používaný při léčbě zažívacího ústrojí. Na náměstí navazuje zámecký anglický park. Za kostelem Nejsvětější Trojice, už v zámeckém parku, stojí Salla terrena- nádherný barokní letohrádek s terasou a arkádovou chodbou. Na terase a před ní byly umístěny sochy vynikajícího barokního sochaře Jana Brokofa.

 

Novogotický zámek se sbírkou porcelánu

V novogotickém zámku s věží je pozoruhodná sbírka porcelánu. První zámecký okruh tvoří Muzeum českého porcelánu. Je zde největší sbírka českého porcelánu na světě, čítající okolo šesti tisíc kusů. Seznámíte se zde s více než dvěstěletou historií výroby porcelánu v Čechách. K prvnímu okruhu patří taky návštěva výstavní galerie Thun. Druhý zámecký okruh tvoří zase Muzeum čínského, japonského a evropského porcelánu. Jsou zde umístěny orientální porcelánové předměty z Číny a Japonska a výrobky z francouzských, německých a vídeňských porcelánek. K tomuto okruhu patří i návštěva hrobky šlechtického rodu Thunů. Zdejší porcelán, no to je vážně nádhera. Člověk váhá, zdali si má vybrat zámecký okruh s tuzemským nebo zahraničním porcelánem. Tak mnohdy projde oběma okruhy.

 

Pohádková země Vítězslavy Klimtové

Jste-li na výletě s dětmi tak nemůžete vynechat třetí zámecký okruh, Pohádkovou zemi Vítězslavy Klimtové a loutek rodiny Kopeckých. Ve společnosti zdejších skřítků, víl a strašidýlek vám i vašim dětem bude jistě dobře. K tomuto okruhu patří rovněž výstup na zámeckou vyhlídkovou věž. Je zde ještě čtvrtý zámecký okruh, který zahrnuje jednotlivé zámecké výstavy a expozici drahých kamenů, achátů, jaspisů a ametystů, z nalezišť okolo města Klášterce nad Ohří. Taky se zde seznámíte s těžbou a zpracováním železných rud v Krušných horách a navštívíte galerii Thun. V zámeckém anglickém parku, který obklopuje zámek a lemuje jej řeka Ohře, rostou vzácné dřeviny.

 

Venkovní akvapark

V letních měsících můžete navštívit městský venkovní akvapark, s osmi bazény, třemi tobogány, skluzavkami, vodním hřibem a spoust dalších vodních atrakcí. V prostorách akvaparku je občerstvení a je zde taky parkoviště.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist