Karafiátova naučná stezka, valašskou krajinou za autorem Broučků

25.duben 2011

Je jen málo dospělých a tím méně dětínaši zemi, kteří by neznali půvabnou dětskou knihu evangelického kněze a spisovatele Jana Karafiáta, Broučci. A kdo tuto knihu nečetl, ten dozajista sledoval oblíbený seriál televizní večerníček „Broučci“, který byl natočený podle této beletrie.

Tak se tedy vydejte do překrásné krajiny Valašska, která spisovatele inspirovalanapsání tohoto dětského skvostu. Naučná stezka je dlouhá 14 km, začíná ve Valašském Meziříčí a končí na přehradě Bystřička. Vzhledem ke své délce, a poněvadž větší část stezky vede do kopce, je vhodná pro rodinyjiž poněkud odrostlejšími dětmi. Na informačních tabulích, které stezku lemují, se dozvíte o mnoha přírodních zajímavostech. Jsou na nich vyobrazeny taky postavy Broučků, které kladou dětem nejrůznější kvízové otázky. Správné odpovědi pak najdete na druhé straně informačních tabulí. Taky rodinymenšími dětmi si přijdou na své, mohou zkrácenou verzi stezky projet autem na trase Valašské MeziříčíPodlesíBrňovMalá LhotaVelká Lhotapřehrada Bystřička.

Ve Valašském Meziříčí stezka začíná u vlakového nádraží, pak vede kolem renesančního kostela sv. Trojice a přes park Botanikaevangelickým kostelem dojdete do Štěpánova. Zde je pěkný výhled na hřeben Veřovických Javorníků a taky na památnou horu Radhošť. Pak přejdete Podhájí a dostanete se nad obec Veselou. Právě zde lze za teplých letních nocí pozorovat svatojánské broučky, světlušky. A již přicházíte do obce Velká Lhota, ve které spisovatel Jan Karafiát působil jako evangelický farářletech 1875 – 1895.

Dřevěný kostel mezi starými lipami, místo dřívějšího působiště Jana Karafiáta, je vkusně zasazen do okolní hornaté a lesnaté krajiny. Ve starém kostele se dodnes v neděli dopoledne konají bohoslužby. Malebné domky na prosluněných pasekách, čisté lesy plné lesních plodů a hub, na stráních se pasoucí krávy a ovce, to je dnešní obec Velká Lhota.

Naučná stezka pak již bude pouze klesat a zanedlouho dojdete k přehradě Bystřička, která je obklopena zalesněnými horami. Zde si můžete odpočinout na travnaté pláži, v horkých letních dnech se vykoupat, anebo se občerstvit v místních bufetech či restauracích. Karafiátova naučná stezka rozhodně stojí za to, abyste se na ní taky vydali, vždyť vede překrásnou, člověkem takřka nedotčenou valašskou přírodou.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

Všechny články další článek

TOPlist