Kamenický Šenov a Panská skála

28.březen 2012

Městečko Kamenický Šenov najdetemalebné krajině na rozhraní oblastí Českého Středohoří a Lužických hor. Kamenický Šenov je známý svou slavnou sklářskou tradicí, která sahá až do 17. století. Světovou proslulost pak získal výrobou křišťálových lustrů. Ve městě již taky více než 150 let působí umělecká sklářská škola.

 

Je zde zachována zástavba domů z 18. století, která tvoří městskou památkovou zónu.

Kostel Narození sv. Jana Křtitele je barokní stavbou. V kostele se nachází zdařilá kopie obrazu Poslední večeře Páně Leonarda da Vinci od děčínského malíře F. Hochekbera z první poloviny 19. století. Je zde rovněž hodnotná nástropní malba podle předlohy Murilla od malíře A. Mülera z Ústí nad Labem.

 

Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově

V historické budově naproti kostela má sídlo Sklářské muzeum. Zajímavá zdejší muzejní expozice zahrnuje především ryté a broušené sklo ze 17. až 20. století a křišťálové lustry. V muzeu se konají rovněž krátkodobé historické výstavy a výstavy prezentující práce současných sklářských výtvarníků.

 

Panská skála

Na okraji Kamenického Šenova se nachází čedičový vrch Panská skála 597 m. n. m., který je nejznámější geologickou rezervací u nás. Panskou skálu zná z filmové pohádky Pyšná princezna. Právě u této skály se na svém útěku ukrývají princ Miroslav a princeznou Krasomilou. V 18. století zde býval lom, ve kterém dnes můžete spatřit pěknou ukázku sloupové odlučnosti čediče. Nacházejí se zde pěti až šestiboké pravidelné čedičové sloupce, téměř svislé, o průměru 20 – 40 cm, které jsou až 12 m dlouhé. Tento zajímavý přírodní kamenný útvar připomíná píšťaly varhan, a proto se taky nazývá Kamenné varhany. Pod Panskou skálou je romantické malé jezírko. Panská skála patří mezi naše největší turistické atrakce a je hojně navštěvována našimi i zahraničními turisty. Z Panské skály je taky pěkný výhled na městečko Kamenický Šenov a okolní krajinu.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist