Jiřetín pod Jedlovou

13.duben 2012

Jiřetín pod jedlovou je malebné hornické městečkozápadní části Lužických Hor. V městečku si přijdou na své milovníci historie, hornictví, řemesel, pohádek a taky turisté. Na svažitém náměstí, plném zeleně, stojí původně renesanční, později novogoticky stavebně upravený, kostel Nejsvětější Trojice.

 

Zařízení kostela je převážně barokní a dva oltářní obrazy Nejsvětější Trojice a Zmrtvýchvstání Páně namaloval jiřetinský rodák malíř Josef Birnbaum. V barokní budově fary bylo zřízeno menší Hornické muzeum se zaměřením na těžbu stříbrných rud a historii hradu Tolštejna.  V jednom domě na náměstí sídlo Pohádková a selská galerie. Můžete zde zhlédnout skřítky a strašidla a taky ukázky paličkování, košíkářství, hrnčířství, řezbářství, šindelářství a dalších řemesel. V nabídce galerie je rovněž možnost vlastnoruční výroby suvenýrů. Na náměstí a v přilehlých uličkách stojí celá řada pěkných dřevěných domů postavených ve stylu Lužické lidové architektury.

 

Stříbrná štola sv. Jana Evangelisty

městečku a jeho okolí bylo dolováno stříbrood 15. století. Pro veřejnost je přístupná štola  sv. Jana Evangelisty, která byla vyhloubena v 18. století. Z celkové délky stříbrné štoly 640m je pro návštěvníky zpřístupněno 320m.

 

Křížova hora je významným poutním místem

Na jihozápadním okraji městečka se strmě zvedá Křížová hora 563 m. n. m, která je významným poutním místem. Pokud vám budou kapličky Křížové cesty, která je zakončena velkou kaplí a kaple Božího hrobu připadat poněkud známé, tak vězte, že právě zde natáčel režisér F. A. Brabec film Máj, na motivy stejnojmenné básně K. H. Máchy. Za Křížovou horou se vypíná Jedlová hora 774 m. n. m., na které stojí kamenná rozhledna z konce 19. století. Z rozhledny je pěkný výhled na Lužické hory, Krušné hory a Krkonoše. Vedle rozhledny se nachází restaurace. Na vrchol hory vede lyžařský vlek a v zimním období jsou zde taky upraveny běžecké trasy.

 

Hrad Tolštejn je nejlépe zachovanou zříceninou v Lužických horách

Jen dva kilometry jižně od městečka na skalnatém kopci 670 m. n. m se nachází hrad Tolštejn. Hrad byl založen počátkem 13. století na dvou skalách. Byl to strážní hrad, který střežil obchodní stezku z Čech do Lužice. Za třicetileté války se stal hrad zříceninou. Hrad Tolštejn je nejlépe zachovanou zříceninou v Lužických horách a obě hradní skály spojuje můstek. Z hradu se zachovaly zbytky mohutné štítové zdi, základy vstupní věže, bašta, okrouhlá věž a zbytky hradeb. Stylová restaurace s možností ubytování se nachází přímo mezi hradbami romantické zříceniny starého hradu.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist