Hromnické jezírko

20.červenec 2012

V naší zemi máme sice dostatek rybníků, ale jezer a jezírek je zde poskrovnu. Jenom jedno jezírko však červenou barvu. Je to Hromnické jezírko. Jen několik kilometrů severně od Plzně leží obec Hromnice.

 

jejím okolí se nachází bohatá naleziště kamencové neboli vitriolové břidlice. Ta se zde těžila již od 16. století a byla používaná při výrobě kamence, užívaného především jako bělícího prostředku pří výrobě textilu. Začátkem 19. století se zjistilo, že zdejší břidlice se výborně hodívýrobě dýmavé, neboli české kyseliny sírové. Dýmavá kyselina sírová byla době totiž jediným známým rozpouštědlem indiga, důležitého textilního barviva rostlinného původu. PrávěHromnici se jako na jediném místě na světě vyrábělakamencové břidlice dýmavá kyselina sírová a na jejich dodávkách byl plně závislý německý a anglický textilní průmysl. Na konci 19. století všakAnglii přišli na mnohem lacinější způsob výroby dýmavé kyseliny sírové a takroce 1898 zdejší těžba břidlice zanikla.

 

Po zastavení těžby se utrhla jedna stěna břidlicového lomu, zavalila odvodňovací štolu na dně lomu a vzniklo tak jezírko o délce 190 m a šířce 130 m, které je hluboké 18 m.  Zdejší jezírko plochu dvou hektarů.

 

Je to zvláštní kraj, jakoby z jiné planety. Na šedavě bílých stěnách břidlicového lomu rostou jenom bílé břízy. Jezírko je plné agresivních síranových vod, a proto v něm není žádný život a je zde taky zakázáno koupání. Vysoký obsah síranu železitého a hlinitého dodává vodě zvláštní červenou barvu a jezírko bývá někdy nazýváno taky Červeným jezírkem Zdejší Hromnické jezírko a okolní krajina patří k významným turistickým zajímavostem naší země.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist