Hrádek u Nechanic

10.červenec 2012

Zámek Hrádek u Nechanic stojí na Lubenském vrchu, asi deset kilometrů západně od Hradce Králové. Tento zámek byl postavenpolovině 19. století šlechtickým rodem Harrachů, ve stylu anglické tudorovské gotiky, která navodit představu středověkého šlechtického sídla.

 

Zámek je sice relativně mladý, jeho vybavení je však mnohem staršího data. Budova zámku je provedena ve stylu anglické gotiky, jeho interiéry však nesou rukopis anglických sídel doby renesance. Harrachové, jako znalci a milovníci umění, přiváželi na zámek vybavenícelé Evropy. Kazetové stropy, renesanční obložení stěn, nábytek, zbraně, obrazy, keramika, porcelán a další součásti interiéru dovezenémnoha evropských šlechtických sídel, měly Hrádku dodat starobylý vzhled.

 

Na zámku je zpřístupněn velký a malý prohlídkový okruh. Návštěvníky vždycky okouzlí honosný Zlatý sál, nádherný je taky Rytířský sálerby a brněními. Zajímavý je  Mühlgburský salon, pánský a dámský salon, jídelna, společenský salon, kaple sv. Anny a další zámecké místnosti. Zámek je obklopen velkým anglickým parkem o rozloze 30 hektarů, ve kterém je golfové hřiště. V zámeckém parku jsou louky, skupiny stromů a lesíkycizokrajnými i domácími dřevinami.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist