Hradec nad Moravicí – zámek, Beethovenův Hradec

5.duben 2013

Hradec nad Moravicí tvoří vstupní bránu do malebného údolí řeky Moravice a skládá se s komplexu Bílého a Červeného zámku. Bílý zámek stojí na místě původního středověkého přemyslovského hradu.

 

Dnešní empírový zámek byl postaven počátkem 19. století, dominanta zámku Bílá věž pochází až z konce 19. století. Velmi působivý je i Červený zámek z konce 19. století, který byl inspirován režnými hradními stavbami německého středověku. Nyní slouží jako hotel, vyhlášená restaurace a koncertní sál. V Bílém zámku jsou dva prohlídkové okruhy. V prvém prohlídkovém okruhu si návštěvníci prohlédnou historické interiéry, zámeckou knihovnu a čítárnu, společenské sály, kuřácký, kulečníkový a hudební salon a dámský rokokový pokoj. Ve druhém prohlídkovém okruhu si můžete prohlédnout.

 

Velké hostinské apartmá, zámeckou kapli, Erbovní sál a místnosti v přízemí západního křídla. Mimořádnou hodnotu mají i vystavované předměty připomínající zdejší pobyt světoznámých hudebních skladatelů Ludwiga van Beethovena a F. Liszta. Na slavnou hudební tradici navazuje mezinárodní hudební festival mladých interpretů Beethovenům Hradec, který je každoročně na zámku pořádán. Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem s cennými dřevinami, který svou rozlohou 130 ha se řadí k největším zámeckým parkům v naší zemi. V zámeckém parku je několik tras, když se však vydáte po modré značce, zanedlouho dojdete k Bezručově vyhlídce, vyhlídkovému pavilonu z konce 19. století. Je odtud pěkný výhled na zámek, do údolí řeky Moravice a na městečko Hradec nad Moravicí.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist