Hrad Roštejn

11.květen 2011

Hrad Roštejn, ukrytý uprostřed rozlehlých lesů, najdete 10 km severně od pohádkového města Telče. Hrad vybudovaliprvní polovině 14. století pánovéHradce, kteří jej podle svého erbovního znamení růže, německy nazvali Rosenstein. Z tohoto slova pak vznikl český název hradu Roštejn.

druhé polovině 16. století byl původně gotický hrad přestavěn na renesanční lovecké sídlo vzdělaného šlechtice ZachariášeHradce. Hrad byl obýván do počátku 19. století a pak zde bydlelbudově u hradní brány pouze panský myslivec. Hrad chátral a v roce 1915 dokonce vyhořel. Teprve nákladná rekonstrukcepadesátých a šedesátých let minulého století vrátila hradu jeho původní gotickorenesanční vzhled. Roštejn tedy patřítěm několika málo hradům u nás, který se dochovaltakřka původním stavu.

Hradnímu areálu dominuje 28 m vysoká osmiboká věž a hlavní budovou je dvoupatrový hradní palác. Hradní nádvoří ve tvaru trojúhelníku je uzavřeno hradbou. Na hradě jsou zpřístupněny dvě prohlídkové trasy. Na trase A se dozvíte něco historii hradu. Můžete si zde prohlédnout cenné nástěnné malby, dobový nábytek, obrazy, lidovou moravskou keramiku, sbírku cínového nádobí, lidové hračky a velký sedmimetrový betlém, postavený třešťskými betlemáři. Na trase B si prohlédnete výstavu Strašidel českých zemí a renesanční kapli původně zasvěcenou sv. Eustachovi, patronu lovců. V Botanickém sále jsou nástěnné malby přibližně tři sta rostlin a prohlédnout si můžete rovněž expozici rostlin z oblasti Jihlavských vrchů. V blízkém okolí hradu se na rozloze 32 hektarů rozkládá Roštýnská obora s mohutnými buky, lípami, jasany, javory a jilmy. Hrad Roštejn stojí ve skutečně krásné přírodě.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

Všechny články další článek

TOPlist