Hrad Radyně a pověst o strašlivém Radoušovi

25.červenec 2012

Jen 2 km jižně od městečka Starého Plzence se zdvíhá strmý kopec Radyně (567 m. n. m.) na jehož vrcholu stojí udržovaná zřícenina gotického hradu stejného jména, která tvoří známou dominantu celého Plzeňska.

Hrad nechal ve 14. století postavit císař Karel IV. Tento hrad plnil svou pevnostní funkci do konce 15. století a pak byl využíván jako lovecké sídlo. V polovině 16. století však již nebyl obýván a postupně se stal zříceninou. Hrad pak byl nákladně opraven v sedmdesátých letech 20. století.

Můžete si zde prohlédnout hradní nádvoří, erby držitelů hradu a fotografie zdejších archeologických nálezů. Rodiny s dětmi dozajista ocení, že v hradní věži byla zřízena pohádková expozice s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu. Z hradní věže je jedinečný pohled na Plzeň a je taky možno dohlédnout až k hradu Přimda a na Šumavu.

K hradu se váže taky tato pověst: Před dávnými lety na hradě Radyni sídlil strašlivý zeman Radouš. Nebyl to věru žádný krasavec. Měl netopýří uši a místo zubů kančí kly. Poněvadž však vlastnil truhlice plné zlaťáků, tak si i v temném středověku vždycky dokázal najít ženu. Vždy si vzal za manželku nějakou vyhlášenou krasavici a tajně doufal, že z jejich svazku vzejde pěkné dítě. Jakmile však spatřil v kolébce ošklivé dítě s netopýříma ušima, zabil dítě i manželku a vydal se hledat zase novou ženu. Tak celkem zamordoval všech svých šest manželek a to i s dětmi. Na hradě Radyni se teď zeman Radouš zjevuje jako přízrak a jezdí s kolečkem s kolomazí.

Potkáte-li zde někoho s kolečkem, dobře se podívejte, co vlastně veze. To proto, abyste za strašlivého Radouše nepovažovali stavební dělníky, kteří zde pracují na opravě hradu.

Na hrad se dostanete z městečka Starého Plzence po 2,5 km po žlutě značené turistické cestě, nebo zde dojedete autem a zaparkujete na parkovišti pod hradem, poblíže výletní restaurace U Radouše. Hrad je otevřen v dubnu až květnu a v září až říjnu o sobotách a nedělích, v červnu až srpnu denně mimo pondělí.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist