Hrad Křivoklát byl loveckým hradem českých králů

8.červen 2012

Hrad Křivoklát stojí uprostřed Chráněné krajinné oblasti Křivoklátska, která je zapsána mezi biosférické rezervace UNESCO. Původní přemyslovské hradiště u Rakovnického potoka bylo na počátku 12. století přestavěno a nově opevněno.

 

Ve 13. století zde byl postaven gotický královský hrad, který sloužil jako lovecký hrad. Český král Václav I. byl známý svoji vášní pro lovy. Na hradě rád pobýval a zřídil zde úřad královského lovčího. Hrad si taky oblíbil český král Přemysl Otakar II. a rád zde pobýval taky král a císař Karel IV. Na Křivoklátě se po návratu z Francie do Čech dokonce ubytoval se svou první ženou Blankou z Valois a vydal zde řadu důležitých listin. Za vlády Vladislava II. Jagellonského dostal hrad dnešní podobu. Po nástupu Habsburků na český trůn hrad sloužil jako vězení. Snad nejznámějším vězněm na hradě byl Angličan Eduard Kelley. Byl dvorním alchymistou císaře Rudolfa II. a podařilo se mu císaři nakukat, že dovede vyrobit zlato. Císaře nejdříve obalamutil trikem, při němž využil dvojitého dna v truhle, z níž několik kousků zlata vytáhl, označil ho za svůj výrobek. Nadšený císař očekával další zlato z jeho dílny, ale alchymista se stále jen vymlouval na špatnou konstelaci planet. Když jeden z dvořanů zjistil, že Eduard Kelley skrývá pod svými dlouhými vlasy středověké znamení podvodníků uříznuté ucho, tak císař pochopil, že byl podveden a uvěznil Eduarda Kelleyho na Křivoklátu. V roce 1643 hrad vyhořel a ztratil svůj význam. Na přelomu 19. a 20. století byl hrad důkladně zrekonstruován.

 

Na hradě jsou dvě prohlídkové trasy. V první trase nazvané Gotické paláce projdete horním nádvořím a taky většinou interiérů horního hradu. Navštívíte místnost zvanou Stříbrnice, hradní kapli, Rytířský a Velký královský sál. Můžete si rovněž prohlédnout hradní sklepení, které se používalo nejčastěji jako vězení a dále přízemí Velké věže, které sloužilo jako hladomorna. Druhá prohlídková trasa zvaná Celý hrad zahrnuje trasu Gotických paláců, Fürstenberskou knihovnu, obrazárnu a hradní muzeum s expozicí saní. Dále pak rovněž Velkou věž a systém středověkého opevnění hradu. Hrad Křivoklát stojí v kraji hlubokých lesů a čisté přírody.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist