Hrad Kost

4.červen 2012

foto http://cs.wikipedia.org/wiki/Kost (hrad)

Hrad Kost stojí na pískovcové skále asi 3 km severozápadně od městečka Sobotky. Hrad byl postavenprvní polovině 14. století a jeho dominantou je Bíla věž. Ta byla postavena na půdorysu nepravidelného čtyřúhelníku a z jednoho místa pod hradem tak vidíme současně všechny čtyři rohy věže

 

Další hlavní části hradu tvoří Starý palác, Šelmberský palác a Červená věž, ve které je hradní kaple zasvěcena Panně Marii a sv. AnněNa stěně gotické kaple je okno,s krásnou gotickou mozaikou Madony a sv. Jiří. V místech bývalé dolní brány stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého.

 

Název hradu prý vznikl podle této pověsti. Když hrad obléhal slavný husitský vojevůdce Jan ŽižkaTrocnova, hradní posádce již pomalu docházely potraviny a hodlala se vzdát husitským vojskům. Jeden žoldnéř měl však dobrý nápad. Na hradě jeho obránci naoko vystrojili hostinu a pak poslední kus masa spolu se soudkem vína nechali shodithradeb, aby husité taky hodovali. Na husity tohobylo dost a tak se sbalili a od hradu odtáhli. Jan Žižka pouze poznamenal „ že hrad je tvrdý jako kost a kost patří psu.“ Jan Žižka sice u hradu Kosti nikdy nebyl, ale co na tom, pověst je to pěkná. Hrad se však stal prvním známým vyfotografovaným hrademČechách. V roce 1866 byl vyfocen pruským vojskem, které zkoumalo, zda je možno hrad využítobranným účelům.

 

Na hradě jsou čtyři prohlídkové okruhy. Můžete si zde prohlédnout rodinné portréty  a obrazy starobylého šlechtického rodu Kinských, nebo navštívit mučírnuexpozicí o útrpném právu 16. až 18. století. Je zde taky renesanční černá kuchyně, sbírka historických zbraní a další zajímavosti. Hrad Kost je ozdobou Českého ráje a patří mezi naše nejkrásnější středověké hrady.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist