Hrad Házmburk

16.duben 2012

Hrad Házmburk bývá nazýván králem Českého středohoří. Hrad Házmburk stojí na čedičovém kopci, nedaleko Litoměřic. Hrad bývá nazýván králem Českého středohoří.

 

Byl postaven ve 13. století jako královský hrad a původně nesl české jméno Klapý. V roce 1335 jej získal do svého vlastnictví šlechtický rod ZajícůValdeka. Podle jejich poněmčeného jména, zajíc je německy hase, se začal hrad nazývat Hasenburk či Házmburk.

 

Zbyněk Zajíc

Jeden nejznámějších držitelů hradu Zbyněk Zajíc v mládí úspěšně bojoval proti bandám lapků Posázaví, pak se dal na církevní dráhu a dotáhl to až na pražského arcibiskupa. Jako ostatně mnoho šlechticů  této doby byl negramotný, funkce arcibiskupa však vyžadovala přece jen určité vzdělání a tak se Zbyněk Zajíc v mužném věku učil číst a psát. Byl nejdříve stoupencem a přítelem Mistra Jana Husa, ale časem se obrátil proti Viklefovi, z jehož myšlenek vycházel Mistr Jan Hus ve svém učení. V roce 1410 nechal v Praze spálit všechny Viklefovci spisy. Studenti Karlovy university tehdy v pražských ulicích zpívali tento posměšný popěvek: „Biskup Zbyněk Abeceda spálil knihy nic nevěda co je v nich.“ Zbyněk Zajíc raději z Prahy uprchl na svá severočeská panství, ale Mistra Jana Husa dal do klatby. Mistr Jan Hus musel z Prahy odejít a tak vlastně začala jeho pouť, která nakonec skončila na kostnické hranici.

 

Bílá věž a Černá věž tvoří siluetu hradu

Hrad byl již koncem 16. století pustý a postupně se stal zříceninou. Nejkrásnější je hrad na jaře, kdy pod kopcem kvetou meruňkové sady, a hradní stráň je plná voňavých fialek. Siluetu hradu tvoří dvě věže, nižší kulatá Černá věž a vyšší hranolová Bílá věž. Bílá věž je veřejnosti přístupná a je odtud pěkný výhled na půvabnou krajinu Českého středohoří.

 

Autor: redakce Šťastní senioři

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist