Hrad Choustník a zámek Brandlín

23.duben 2012

Hrad Choustník dvojí hradní jádro. Hrad Choustnik,který najdete nedaleko města Tábora, patřínašim velmi zajímavým hradům. Hrad stojící na zalesněném kopci Choustník 680 m. n. m. je totiž u nás zcela ojedinělý dvojhrad.

 

dvojité hradní jádro o dvou palácích, dvojicí hranolových věží a rozlehlé předhradí. Jeho obranyschopnost kromě hlásek zajišťovaly silné hradební zdi, příkopy a násep. Hrad nechal postavitdruhé polovině 13. století BenešChýnova. Později hrad patřil Rožmberkům a někdy kolem roku 1430 byl nově opevněn. V době renesance již hrad nevyhovoval obytným nárokům šlechty, postupně ztrácel svůj význam, zpustnul a v roce 1672 je uváděn již jako zřícenina. V devadesátých letech 20. století byla provedena konzervace zdiva hradu. Zřícenina hradu upoutá zejména čtyřhrannou věží dosahující výšky 18 m, která byla upravena jako rozhledna. Poskytuje pěkný výhled do kraje, za dobré viditelnosti lze dohlédnouna Moravu a na vrcholky Šumavy a Brd. Na hřebenu kopce se rozkládá na ploše 9,9 hektarů přírodní rezervace Choustníkpralesovitým porostem a vzácnou květenou.

 

Renesanční zámek Brandlín

Jen pět kilometrů jižně od Choustníku se nachází zámek Brandlín . Ve vsi Brandlín byla v druhé polovině 16. století přestavěna původní gotická tvrz na renesanční tvrz, která se stavebními úpravami z 19. a 20. století přeměnila na zámek s arkýři a věží v jihozápadním nároží. Zámek je pěkně zrekonstruovaný a je zpřístupněn veřejnosti. Nachází zde středověká hospoda, Rytířský sál a několik další zámeckých místností, ve kterých je umístěn historický nábytek, původní kamna a zajímavá sbírka starých hodin. Na zámku je taky výstava obrazů akademického malíře Borise Eibla. Ze zámecké věže je pěkný výhled do okolí a k zámku patří i zámecká obora s daňky a muflony. Zámek Brandlín stojí vskutku v malebné jihočeské lesnaté krajině.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist