Horažďovice – perlorodky, barokní zámek a akvapark

15.srpen 2012

Horažďovice jsou pěkné městečko na řece Otavě, na které se ve středověku rýžovalo zlato. Zvláštností města byly perlorodky, chovanérameni řeky Otavy, zvaném Mlýnská stoka. Perlorodky bylyOtavě loveny v 15. a 16. století, jejich ekonomický chov pak začal rokem 1775.

Za velkého sucha bylo tehdy přeneseno na 12000 škeblí do Mlýnského náhonu, kde se jimnehluboké, čisté a mírně proudící vodě dobře dařilo. Perlorodky se lovily vždy po pětideseti letech. Na břehu se opatrně otvíraly a vybíraly se z nich perly. Ty bývalyrůzných velikostech a různé jakosti, přičemž perly se nacházely jenněkterých perlorodkách. Tak napříkladroce 1867 se našlo 30 velkých a 130 malých perel. Krásné říční perly byly cenově srovnatelnémořskými perlami. Zejména znečištěním říční vody chov perlorodek postupně upadal, až po druhé světové válce zcela zanikl.

V městečku si můžete prohlédnout historické měšťanské domy, gotický kostel sv. Petra a Pavla, gotickou kašnu a barokní mariánský sloup. Dále pak Pražskou a Prachatickou bránu a městské hradby s baštami. Ve městě stojí taky barokní zámek s renesančními arkádami a hranolovou věží. Zámek je sídlem městského muzea. Návštěvníci se zde seznámí například se způsobem života horažďovických obyvatel a je zde taky umístěna zajímavá expozice, věnována otavským perlorodkám. Mohou si také prohlédnout zámecký pokoj s dobovým nábytkem a modrý salon. Konají se zde rovněž krátkodobé výstavy. Muzeum je otevřeno v období červen až září denně, mimo pondělí.

V Horažďovicích na ulici Sportovní stojí pěkný, krytý akvapark. Je zde plavecký bazén, kruhový bazén, dětský bazén, tobogán, skluzavky, perličková lázeň, masážní vana, chrlič vody, vodní hřib, sauna, fitcentrum a taky horolezecká stěna. Je zde také restaurace a v letních měsících bývá otevřena i odpočinková terasa. Akvapark je otevřený celoročně, denně.

Když jste si do sytosti užili vodních radovánek a atrakcí, můžete si ještě udělat výlet k romantické zřícenině hradu Prácheň. Hrad stojí na kopci Prácheň (504 m. n. m.), nad řekou Otavou. Na hrad se dostanete z Horažďovic, po přibližně 3km, po zeleně značené turistické trase. Před hradem, u parkoviště, stojí půvabný gotický kostelík sv. Klimenta. Na místě, kde stojí hrad, původně stávalo staré knížecí slovanské hradiště. Bylo připomínané již roku 1045 a bylo správním centrem celého Prácheňského kraje. Ve 14. století zde byl postavený gotický hrad Prácheň, který byl důkladně opevněn. V polovině 16. století byl hrad již pustý a postupně se stal zříceninou. Hrad je ukrytý v husté zeleni. Z hradu zůstaly jen zbytky hradebních zdí a budov k nim přilehajících. Nejlépe se zachovala jižní část hradeb, zpevněná čtyřmi věžemi. Hrad je celoročně volně přístupný.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist