Doudleby nad Orlicí

10.září 2012

Za jednímnašich nejkrásnějších renesančních zámků se vydáme do východních Čech, do městečka Doudleb nad Orlicí. Na místě původní středověké tvrze zde byl koncem 16. století postaven renesanční zámek.

 

Čtyřkřídlá budova s arkádovým nádvořím je vyzdobena sgrafity s rostlinnými a ornamentálními motivy a figurální výzdobou všech zdí a komínů. Barokní zámecká kaple sv. Rodiny je zdobená štukami. Na zámku se taky zachovaly cenné nástropní malby. V zámeckých komnatách se nachází soubor tapisérií a renesanční nábytek. Je zde taky umístěna expozice zaměřená na lov a lovecké zbraně.

 

Babiččin dvoreček s domácími zvířátky mohou zájemci navštívit zdarma. Jsou zde ovce, krávy, poníci, kozy, prasata, kachny, králíci i oslík. Zámek je obklopen zámeckým parkem z počátku 19. století. V části parku byla zřízena obora s jeleny, daňky, muflony a pštrosy.

 

V městečku, na levém břehu řeky Divoké Orlice, se zachovala bývalá židovská čtvrť z 18. století s některými původními domy. Někdejší židovská synagoga dnes slouží pro potřeby Československé církve husitské.

 

Jižně od městečka, na vrchu Kastel, stojí dřevěná rozhledna Vrbice. Za dobré viditelnosti je možno odsud vidět Orlické Hory a Krkonoše. V blízkosti rozhledny stojí nově vybudovaný Penzion pod Rozhlednou, jehož součástí je i restaurace s letní terasou a venkovní bazén. Můžete taky navštívit sousední malou obec Vrbice s lesní studánkou s altánkem a lesoparkem Olšinky s krásnou přírodní krajinou.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist