Dačice – město, ve kterém se zrodila kostka cukru

19.červen 2012

Dačice jsou velmi zajímavé město, ležící na řece Moravské DyjiJihočeském kraji. Vždyť právě zde se zrodila kostka cukru. V 19. století se cukr ještě dodával do obchodů ve tvaru homolí, což bylo pro zákazníky málo praktické.

V roce 1841 ředitel dačického cukrovaru Jakub Kryštof Rad zde nechal vyrobit první kostkový cukr na světě. Kostkový cukr se dostal do Vídně, kde si jej spotřebitelé velmi oblíbili, a tak od roku 1843 byly již kostky cukru běžně v prodeji a rozšířili se do celého světa. Dačičtí občané jsou na toto prvenství náležitě hrdí a kostce cukru v roce 1983 nechali postavit pomník, který stojí v parčíku u kostela sv. Vavřince. Takový pomník nenajdete nikde na světě.

V Dačicích stojí taky dva zámky a tím se může pochlubit málokteré město v naší zemi. Na Palackého náměstí stojí renesanční budova Starého zámku s atikou, která je zdobena sgrafity. Zámek slouží pro potřeby města. Na tomto náměstí najdete taky renesanční radnici se sgrafitovým průčelím a nárožní věží. Poblíže náměstí stojí barokní kostel sv. Vavřince s renesanční věží, ze které je krásný výhled na město a okolí.

Barokní klášter s kostelem sv. Antonína Paduánského patří řádu bosých karmelitek a je veřejnosti nepřístupný. Na Havlíčkově náměstí stojí Nový zámek, empírová budova s barokní hranolovou věží. Je zde umístěna jednak zámecká expozice v severním křídle zámku a městské muzeum a galerie v jižním křídle zámku. V zámecké expozici se nachází monumentální schodiště, zrcadlový taneční sál a pěkná dřevem vykládaná knihovna, ovlivněná secesí. V empírových zámeckých místnostech si návštěvníci mohou prohlédnout rovněž dobový mobiliář, obrazy a plastiky.

V městském muzeu a galerii jsou umístěny expozice vztahující se k historii a národopisu Dačicka a k historii vzniku první kostky cukru na světě. V galerii je zastoupeno české výtvarné umění 19. a 20. století a rovněž výběr z grafické tvorby Maxe Švabinského. Prohlédnout si můžete taky restaurovanou zámeckou kapli Nanebevzetí Panny Marie.  Před zámkem je parkoviště a stojí zde taky barokní mariánské sousoší. Zámek je obklopen pěkně upraveným anglickým parkem se vzácnými dřevinami a rybníkem.

V Dačicích je taky velmi pěkné koupaliště v Jižní ulici, které dosahuje parametrů venkovního aquaparku. Je zde plavecký bazén, rekreační bazén a dětský bazén. Tobogán, skluzavky, masážní lavice, vodní hřib, chrlič vody, vodní hroch a travnatá pláž. U koupaliště se taky nachází parkoviště.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist