Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy IV.

22.květen 2017

foto redakce Šťastní senioři.cz

Ze Vsetína pojedete do obce Pržno. Po pravé ruce budete mít i nadále Vsetínské vrchy, po levé ruce však již nebudete mít Javorníky, ale Hostýnské vrchy. Pržno leží na východním okraji Hostýnských vrchů. V obci stojí kostel Narození Panny Marie z konce 19. století a taky evangelický kostel rovněžkonce 19. století. Pržno spoluJablůnkou ležící na západním úpatí Vsetínských vrchů tvoří téměř souvislou dvojici obcí oddělenou navzájem pouze řekou Vsetínskou Bečvou. V obci Jablůnka stojí evangelický kostelpočátku 20. století. V místní časti obce ve Vestníku se nacházejí květnaté louky se vstavači.

 

Za Pržnem následuje obec Mikulůvka. V obci stojí dřevěná zvonička z počátku 20. století. V dolní části obce zvané Mlýnec se nachází bývalý vodní mlýn se dvěma sklípky a pilou. K mlýnu patří dřevěnice, ve které byla zřízena Valašská jizbaexpozicídějin obce. V Mikulůvce je taky velmi pěkné letní koupalištěvelkým a malým bazénem a kurtem na plážový volejbalMikulůvky můžete pokračovat po proudu řeky Vsetínské Bečvy směremobci Jarcová, nebo máte-li více času, můžete se blíže seznámitkrásnou přírodou Vsetínských vrchů a odbočitpřehradě na Bystřičce a dále dojet až do obce Velká Lhota.

 

V Mikulůvce přejedete most přes řeku Vsetínskou Bečvu a budete v katastru obce Bystřička. Pak přejedete přes hlavní silnici a silničkou vedoucí přes železniční trať se vydáte do Vsetínských vrchů k přehradě Bystřička. K přehradě je to asi 5 km. Přehrada Bystřička, v západní části Vsetínských vrchů, byla vybudována v letech 1908 – 1912 a zaujímá plochu 37 hektarů. Přehrada je vyhledávána jako rekreační centrum milovníky koupání a vodních sportů a je výchozím místem pro turistiku. Jižně od přehrady se zdvíhá vrch Klenov s pískovcovými skalami a stopami pravěkých valů a středověkého opevnění. Nad přehradou Bystřička, v severním hřebenu pásma Vsetínských vrchů, leží horská obec Velká Lhota.

 

Je odtud nádherný výhled do údolí Rožnovské Bečvy, na Rožnov p/R, Radhošť a Beskydy, na druhé straně zase na samotné Vsetínské vrchy, Javorníky a Hostýnské vrchy. Ve Velké Lhotě stojí mezi starými lipami půvabný dřevěný evangelický kostelkonce 18. století. Zde v letech 1875 – 1895 působil evangelický kněz a spisovatel Jan Karafiát. Právě roje světlušek v letních večerech na zdejších horských loukách inspirovali tohoto spisovatele k napsání knihy Broučci. Z Velké Lhoty se zase vrátíte stejnou cestou do Mikulůvky.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist