Čtyři pražské románské rotundy

29.duben 2014

Praha je městem zejména skvostných gotických a barokních památek. Románských památek se zde zase tak mnoho nezachovalo, nejznámější pražskou románskou památkou je kostel sv. Jiří na Pražském hradě. Na území města Prahy se však zachovaly čtyři románské rotundy.

 

Rotunda sv. Kříže ve Starém Městě

Rotunda sv. Kříže ve Starém Městě stojíulici Karoliny Světlé. Byla postavena počátkem 12. století. Rotunda je kruhovou stavbouapsidou a z její kuželové střechy vyrůstá lucernarománskými sdruženými okénky. Rotunda měla být v 19. století zbourána, ale podařilo se ji zachránit díky úsilí uměleckého a literárního spolku nazývaném Umělecká beseda, především malíře Josefa Mánesa. Na stěnách rotundy se zachovaly zbytky gotických nástěnných maleb. Ozdobná litinová mříž kolem rotundy byla zhotovena podle návrhu malíře Josefa Mánesadruhé polovině 19. století.

 

Rotunda sv. LonginaNovém Městě

Rotunda sv. Longina v Novém Městě stojíulici Na Rybníčku. Rybníček býval dříve samostatnou osadou, která bylaroce 1348 začleněna do nově založeného Nového Města. Rotunda byla postavena počátkem 12. století. Je to štíhlá válcová stavbaapsidou, kopulí a lucernou. V roce 1782 byl kostel zrušen a sloužil jako sklad. Před zbouráním rotundu zachránil historik František Palacký a Společnost Národního muzea. V rotundě je pěkný barokní oltář se výjevem sv. Kříže a sv. Longina.

 

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě stojí na ulicipevnosti. Je nejstarší pražskou zachovalou rotundou. Byla postavena již ve druhé polovině 11. století a pamatuje tedy největší slávu opevněného Vyšehradu, který se stal v 11. – 12. století přechodným hlavním sídlem českých panovníků, namísto Pražského hradu. Rotunda je kruhovou stavbouapsidou, s kuželovitou střechou a lucernou se sdruženými románskými okénky. V 18. století, kdy byl Vyšehrad barokní pevností, rotunda sloužila jako sklad střelného prachu, pak ještě byla obydlím chudiny a skladištěm. Rotunda byla opravena až v druhé polovině 19. století. Byla vymalována obrazyna motivy ilustrací středověkého Vyšehradského kodexu. Poslední opravy na rotundě byly provedenyšedesátých letech 20. století.

 

Rotunda sv. Maří MagdalenyPraze 6

Čtvrtá románská rotunda neníhistorickém jádru Prahy, musíte se za ni vydat do Přední Kopaniny, která je dnes součástí Prahy 6. Rotunda sv. Maří Magdaleny stojí na hřbitově, na uliciTuchoměřicům. Rotunda pocházíz první poloviny 12. století. Je to kruhová stavbaapsidou a věží. Byla postavenatakzvané zlaté opuky, která se dodnes těžímístním lomu. Tento kámen velmi dekorativní kresbu zlatavého zabarvení. Zlatá opuka byla například využita při opravě Pražského hradu, některých kostelů a taky na výzdobu pražského metra. V 18. století rotunda značně zchátrala, byla opravena až v polovině 19. století. Zařízení rotundy je novogotické. Rotunda byla nově vzorně opravena počátkem osmdesátých let 20. století.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist