České rybníky

27.listopad 2012

Půvabnou krajinu jižních Čech sidnes ani nedokážeme představit bez rybníků. Pěkné rybníky najdeme taky na Českomoravské vysočině ve východních Čechách a mnoha dalších oblastech naší země. Však taky rybniční hospodářství u nás staletou tradici. se za to, že první rybníkyČechách byly budovány již v 10. století, první písemná zpráva o vybudování českého rybníka je v zakládací listině kladrubského klášteraroku 1115.

 

Ve středověku bylo u nás založeno mnoho rybníků a to proto, že ryba byla považována za postní jídlo a pak, k zakládání rybníků byly u nás velmi vhodné podmínkyPři zakládání rybníků platí totiž staré rybnikářské pravidlo, že „ryba poli ani dobytku nepřekáží.“ To znamená, že přirozenými polohami pro zřizování rybníků byly mokré pozemky, kde se nedalo orat a které nešly využít ani jako pastviny. Takových pozemků byloČeských zemích skutečně hodně.

 

V 15. a 16. století se České země staly bez nadsázky rybníkářskou velmocí. Kromě klášterních a panských rybníků, zakládali rybníky taky bohatí měšťané a sedláci. V jižních Čechách stavěli rybníky slavní rybníkáři Josef Štěpánek Netolický a Jakub KrčínJelčan. Ryb bylo tolik, že dokonce na některých panstvích si poddaní vymínili, že nebudou dostávat rybyjídlu více než dvakrát týdně. České ryby měly vynikající pověst a vyvážely se do Rakouska, Bavorska a Uher a dostávaly se až na papežský dvůr. Jen v Čechách a na Moravě bylo tehdy 180 tisíc hektarů rybníků, dnes je celková výměra rybníkůČeské republice přibližně 53 tisíc hektarů.

 

Za třicetileté války došlo k velkému úpadku rybničního hospodářství, který trval prakticky až do 19. století. Právě v 19. století byla založena tradice českého kapra na štědrovečerním stole a rybníkářství u nás začalo znovu vzkvétat. Zpravidlaměsíci listopadu se provádí výlovy našich rybníků, abychom měli hojnost ryb na vánočním stole. Český kapr i jiné druhy rybnašich rybníků jsou skutečně vynikající a měli bychom jich konzumovat mnohem více. Mohli bychom je mít na stole třeba dvakrát týdně, tak jako v 15. století naši dávní předkové.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist