Budyně nad Ohří

28.červen 2012

Původně dřevěný královský hrad nechal počátkem 13. století přestavět český král Přemysl Otakar I. na gotický vodní kamenný hrad. V roce 1336 získal hrad do svého vlastnictví šlechtický rod ZajícůHázmburka a za jejich vlády došlo k rozkvětu Budyně i celého panství.

 

Koncem 16. století hrad patřil Janu Zbyňkovi Zajíci z Házmburka, který měl zálibu v alchymii. Na hrad pozval předního českého alchymistu Bavora Rodovského z Hustiřan a pak se chlubil, že do alchymie věnuje více peněz než samotný císař Rudolf II. Toto „hospodaření“ skončilo naprostým krachem a Zbyněk Zajíc byl nucen prodat budyňské panstvíroce 1613 Šternberkům.

 

Bavor Rodovský z Hustiřan napsal několik děl o alchymii, ale k výrobě zlata mu alchymie nepomohla. Je však autorem jedné z prvních kuchařek v naší zemi, která vyšla v roce 1591 a měla tento zajímavý název: Kuchařství, to jest knížka o rozličných krmích, kterak se užitečně strojiti mají, jakožto zvěřina, ptáci, ryby a jiné mnohé krmě.

 

Hrad byl v druhé polovině 20. století nákladně rekonstruován a je sídlem Jandova muzea, jehož expozice je zaměřena na historické pamětihodnosti Budyně a alchymii. Je zde zajímavá alchymistická dílna a laboratoř s mnoha zařízeními a přístroji, které byly v alchymii používány. Známý je taky Budyńský krokodýl, jedná se o vycpaninu krokodýla, dovezeného počátkem 16. století Zajícem z Házmburka z Egypta. Ve Zlatém sále jsou pozoruhodné nástěnné malby z 16. století s výjevy přibližující tehdejší život na hradě.

 

Milovníci historických památek by měli taky navštívit malebné městečko Budyni nad Ohří. Na náměstí stojí původně gotický, později barokně přestavěný kostel sv. Václava. Taky hřbitovní kostel Panny Marie Sněžné byl původně gotickou stavbou a jeho současná podoba je barokní. Ve městě stojí taky barokní špitál, barokní most se sochami, židovská synagoga a židovský hřbitov. Taky se zde zachovala část městského opevnění z 13. století.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist