Brno – Stará radnice, pověst o brněnském draku a kolu

1.duben 2015

Stará radniceRadniční uliciBrně patří mezi nejstarší budovy ve městě a její jádro je z poloviny 13. století. Stará radnice je komplexem budov, který bylprůběhu staletí mnohokrát přestavován a upravován.

 

Byla sídlem městské správy a právě odtud byl řízen chod celého města po dobu více než šesti set let až do roku 1935. Pozdně gotický kamenný portál radniceroku 1511 pochází od A. Pilgrama. Podíváte-li se na tento portál pozorně, zjistíte, že prostřední věžička je ohnuta. Podle legendy prý stavitel vížku ohnul, poněvadž nedostal zaplaceno za svoji práci. My se ale spíše držíme verze, že se jedná o stavební hříčku pozdní gotiky. Vyhlídková věž radnice je návštěvníkům přístupnáletní turistické sezóně a je odtud pěkný výhled na historickou zástavbu města.

 

V zadní části budovy Staré radnice visí „Brněnský drak“, který je snad nejznámější raritou města a je s ním spojeno i několik pověstí. Jedna z nejznámějších pověstí vypráví o tom, že se drak usídlil na řece Svratce a škodil projíždějícím kupcům. Až jeden z nich na něj vyzrál tak, že mu nastražil kůži z telete vycpanou vápnem. Drak kůži spolkl a napil se vody z řeky, což byl jeho konec. Pověst je to pěkná, i když skutečnost je daleko prostší. Bájného draka, vlastně nilského krokodýla, údajně daroval Brnu jistý kupec. V zadním průchodu Staré radnice je ještě zavěšeno Brněnské kolo. I k tomuto kolu se váže pověst, která vypráví, že lednický kolář Birk se vsadil, že za dvanáct hodin porazí strom, z jeho dřeva vyrobí kolu vozu a dokutálí je do Brna. Sázku vyhrál a kolo již zůstalo v Brně.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist