Brno – hrad Špilberk, dřívější pevnost, dnes centrum kultury

19.listopad 2014

Hrad Špilberk, na návrší západně od historického městského jádra, začal budovat již ve 13. století český král Přemysl Otakar II. jako sídlo moravských markrabat. Roku 1645 odolal hrad spolu městem Brnem čtyřměsíčnímu obléhání švédských vojsk.

 

 V 17. a 18. století byl Špilberk přestavěn na mohutnou barokní pevnost a přeměněn ve vězení. Vysloužil si nechvalnou pověst žaláře národů, neboť v jeho zdech byli vězněni nejenom zločinci včetně známého Babinského, ale i političtí vězni bojující proti habsburské monarchii. Byli to uherští a polští vlastenci, ale i italští karbonáři v čele s básníkem Silviem Pellicelim a hudebním skladatelem Pierem Maroncelim. Teprve v roce 1855 císař František Josef I. věznici zrušil a hrad sloužil jako kasárna. Dnes je na hradě umístěno několik muzeálních a galerijních expozic a Špilberk se tak stal centrem kultury. Hrad Špilberk, dominanta města, je rozsáhlý komplex dvoupatrových budov s věží, obklopený mohutnými hradbami s příkopem a mostem. Na velkém nádvoří je studna o hloubce 112 metrů. Zvonkohra byla instalována rovněž na velkém nádvoří nad hradní studnou. Jejich 15 zvonů hraje některou z 32 různých skladeb každou celou hodinu. V podzemí hradu v proslulých kasematech je ve dvou patrech umístěna expozice vězeňství 18. a 19. století, zvaná žalář národů.

 

Tato expozice obsahuje dobový nábytek, vybavení cel, ale i mučicí nástroje a rekonstrukci původního zařízení. Na hradě je umístěna historická expozice z dějin Brna a expozice výtvarného umění od renesance po modernu. Můžete si taky prohlédnout barokní lékárnu z kláštera brněnských Alžbětinek, nebo barokní kapli Nejsvětější Trojice. Na hradě se taky konají krátkodobé výstavy. Hradní věž je veřejnosti přístupná v letní turistické sezóně.  Z věže si můžete prohlédnout město a při dobré viditelnosti zahlédnete i siluetu Pálavy.

 

Autor: redakce Šťastni senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist