Boreč, tajemná kouřící hora

15.leden 2013

Českém středohoří, západně od Lovosic mezi obcemi Režný Újezd a Boreč, se vypíná tajemná kouřící hora Boreč 446 m. n. m. V letním období je to jen obyčejný zalesněný kopec, kterých je v Českém středohoří několik desítek, ale v zimě, když je mrázhory, stoupá bílý dým. V mrazivém počasí je úchvatný pohled na zdejší zasněženou krajinu a horu, ze které stoupá kouř.

Dříve se lidé domnívali, že jde o projev dohasínající sopečné činnosti. Bylo by to sice pěkné mít taky u nás činnou sopku, ale proč by se její činnost projevovala pouzezimě a nikoliv takylétě? Další teorie hovoří o zdroji termálních vod někdenitru vyvřelé horniny. Na tom by mohlo něco být, ale v širokém okolí se nikde teplé termální prameny nevyskytují.

Čtěte dále:

- Landekmísto kde se již v pravěku topilo uhlím

Vědci se dnes klonínázoru, že se jedná o mikroexhalaci, neboli vyvěrání teplého a vlhkého vzduchu. Na vrcholu kopce a jeho svazích se nacházejí četné pukliny, které vedou hluboko do nitra hory. V nich se udržuje vzduch o teplotě nejméně 11 stupňů celsia, kterýmrazech vyvěrá na povrch. Za mrazivých dnů je totiž rozdíl mezi teplotou vzduchu na povrchu hory a v puklinách více než 20 stupňů celsia. Taky vlhkost vzduchupuklinách je za mrazivých dnůdvojnásobná. V okolí puklin země nezamrzá a nedrží se zde ani sníh, takže zde i v mrazech můžete najít zajímavý mikrosvět mechu a hmyzu.

Jestliže se vypravíte na horu Borečmrazivém počasí, vezměte si teplé oblečení a hlavně dodrou a pevnou obuv, neboť je zde kluzko. Z Režného Újezdu od kapličky vede na horu naučná stezka. Je značená zeleně a z informačních tabulí na trase se dozvíte všechno podstatné o tajemné hoře Boreč a dalších zvláštnostech zdejší vzácné a svérázné přírody.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist