Bílovice nad Svitavou – oblíbené místo českých umělců

30.duben 2013

Bílovice nad Svitavou, nevelká obec jen několik kilometrů severně od Brna, na okraji Moravského krasu je oblíbeným místem českých umělců. Vnímaví a citliví umělci byli doslova okouzleni krajinou, do níž je obec zasazena, a která bývá taky nazývána „Moravským Švýcarskem“. Tak například zde pobývali básníci Viktor Dyk a František Gellner, spisovatelé Jiří Mahen a Marie Majerová, hudební skladatel Leoš Janáček a herci Zdeňka Baldová, Karel Höger, Oldřich Nový a Václav Voska.

 

Dva umělci zde žili několik let a vytvořili hodnotná umělecká díla. Básní S. K. Neumann (1875 – 1947) zde bydlelletech 1907 až 1915 a zdejší příroda jej inspirovalavytvoření básnického skvostu, sbírky Kniha lesů, vod a strání. Spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek (1882 – 1928) zde pobývalletech 1914 – 1922 a do zdejší přírody umístil děj své Lišky Bystroušky, na jejíž motivy pak hudební skladatel Leoš Janáček napsal světoznámou operu stejného jména.

 

Bílovice nad Svitavou leží v půvabném údolí řeky Svitavy a od řeky se ze tří stran zdvihají lesnaté stráně se smíšenými lesy, průzračnými studánkami a romantickými údolími. V Těsnohlídkově údolí si můžete prohlédnout jeho památník nebo studánku S. Lolka malíře, jehož obrázky R. Těsnohlídka inspirovali k napsání Lišky Bystroušky. Na kopci nad údolím najdete skromné zbytky hradu Obřany. Hrad byl ve 13. století přestavěn ze středověké tvrze a poněvadž se na něm usídlili loupeživí rytíři, byl brněnskými měšťany počátkem 14. století dobyt a rozbořen. Pak se na něj zapomnělo a teprve v padesátých až sedmdesátých letech 20. století bylo jeho zdivo odkryto a zakonzervováno. V Palackého údolí najdete Janáčkovou studánku, Liduščin památník. Ten stojí na místě, kde R. Těsnohlídek se svými přáteli nalezl dne 22. 12. 1919 odložené dítě – Lidušku a na památku této události se u nás staví takzvané vánoční stromy republiky. V tomto údolí stojí taky památníky lesníka Josefa Konšela a vynálezce Josefa Ressla. V obci stojí pomník S. K. Neumanna a kostel sv. Cyrila a Metoděje s věží a vížkou, z počátku 20. století, postavený v zajímavém pseudogoticko-secesním stylu.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist