Benešov nad Ploučnicí

17.srpen 2011

Benešov nad Ploučnicí je malebné městečko, ležícíČeském středohoří, asi 8 km jihovýchodně od Děčína. Na Mírovém náměstí stojí hned dva zámky, Horní a Dolní. Oba zámky byly postaveny v 16. století ve stylu pozdní gotiky a u nás málo vídané saské renesance. Zámky bývají nazývané „Perlou saské renesance.“

Při stavbě zámků bylo důmyslně využito městské opevnění a Horní zámek je krytou chodbou podél městského opevnění spojengotickorenesančním kostelem Narození Panny Marie. V kostele je gotická klenba a barokní zařízení.

každém zámku je samostatná prohlídková trasa, můžete si však prohlédnout i oba zámky najednou. V Horním zámku se zachovaly původní renesanční malované stropy a dobová malířská výzdoba. Prohlédnout si můžete například Renesanční sál a Císařský salonek. Na zámku je umístěna pěkná sbírka gotických a renesančních plastik a vitráží a taky zajímavá sbírka historických hodin.

Dolním zámku je historický nábytek, Slavnostní sál, Zámecká kuchynědobovým kuchyňským náčiním, Malá renesanční jídelna, Velká renesanční jídelna, Vrchnostenská kancelář a Zámecká zbrojnice se zajímavou sbírkou zbraní. Na zámky pak navazují renesanční šlechtické domy. Na náměstí stojí taky radnicevěžičkou a hodinami a najdete zde rovněž barokní mariánský sloup.

Na okraji městečka se nachází jednomála termálních koupališťnaší zemi. Je zde relaxační bazén a dětský bazén, které jsou napájeny teplou termální vodou. V areálu koupaliště jsou dětské atrakce, možnost ubytování, dále občerstvení a parkoviště.

Z Benešova nad Ploučnicí si můžete udělat výlet k zřícenině hradu Ostrý neboli Šafrenštejnu. Není to daleko, hrad se nachází jen 1,5 km jihovýchodně od městečka. Hrad Ostrý stojí na čedičovém kopci, který je obtékán řekou Ploučnicí. Královský hrad byl postaven v polovině 13. století v roce 1445 byl vypálen lužickými vojsky a od roku 1515 je uváděn jako pustý hrad. Z hradu se zachovala část mohutné okrouhlé věže a zbytky dvou hradních bran. Hrad se nachází v pěkné lesnaté krajině.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist