Benátky nad Jizerou – Muzeum hraček, největší sbírka historických hraček v ČR

3.srpen 2012

Benátky nad Jizerou jsou malebné město na dolním toku řeky Jizery. Chloubou města je dobře udržovaný renesanční, později barokně upravený zámekpěknými figurálními sgrafity, který je spojenkostelem Narození Panny Marie. Na nádvoří a v zámeckém parku stojí barokní sochy od M. Brauna. Na zámku na přelomu 16. a 17. století pobýval slavný dánský hvězdář Tycho de Brahe a prováděl zde svá astronomická pozorování.

Na zámku mají svá sídla hned dvě muzea. V muzeu Benátek jsou umístěny expozice věnované například přírodě Benátecka, dánskému hvězdáři Tycho de Brahe, pravěké a středověké astronomii. Najdete zde také síń bratří Bendů a siň Bedřicha Smetany.

Rodinydětmi však dají zřejmě přednost Muzeu hračeknejvětší sbírkou historických hračekČR. Jsou zde umístěny nejrůznější hračky z let 1860 – 1945 z Evropy, Asie a USA. Tak si zde můžete prohlédnout plechová autíčka, vláčky, panenky, pokojíčky pro panenky, dětské domečky a spoustu dalších hraček. Rodiče i děti mnohdy zapomenoutomto půvabném muzeu na čas a jen obdivují krásné a důmyslné staré hračky. Někteří prarodiče si ještě vzpomenou, kterak si ve svém dětství hráliobdobnými hračkami.

Kdo si chce na tomto výletě taky trochu protáhnout své tělo, může se vydat na hrad Dražice. Není to nijak daleko. Hrad stojí na skalním ostrohu, nad řekou Jizerou, v městské části Dražice, asi 3 km severovýchodně od centra města. Hrad Dražice byl založenpolovině 13. století, za husitských válek byl vypálen, koncem 16. století byl již pustý a postupně se stal zříceninou. Z hradu se částečně zachovala velká, zdaleka viditelná věž, zbytky velkého paláce a hradní sýpka. Hrad je v noci vkusně nasvícen a je velmi dobře viditelný takyrychlostní komunikace PrahaMladá Boleslav. Hrad je celoročně volně přístupný.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist