Barokní Vrtbovská zahrada

3.červenec 2012

Na Malé StraněPraze najdete krásnou barokní Vrtbovskou zahradu. Když procházíte Karmelitskou ulicí kolem domu č. 25 s nenápadnou fasádou a nejste znalí věci, vůbec netušíte, že za průchodem tohoto domu se nachází nejkrásnější barokní terasovitá zahradaPraze.

Vrtbovskou zahradu založil pro hraběte Jana JosefaVrbty kolem roku 1720 proslulý barokní architekt František Maxmilián Kaňka. Na konci 20. století byla tato zahrada nově upravena a byla dostavěna její vstupní částpokladnou a sociálním zařízením.

Zahrada, která má rozlohu 0,31 hektarů, je umístěna ve svahu Petřína. Najdete zde schodiště, terasy, zábradlí s kuželkovými balustrádami, barokní sochy a vázy, zahradní cestičky, záhony, živé ploty a vyhlídková místa.

Přímo u domu, v rovinaté části zahrady je salla terrena zdobená freskou barokního mistra, malíře Václava Vavřince Reinera. Je zde i bazének se sochou putti. Na zahradních terasách jsou pak umístěny originály, nebo kopie barokních soch vynikajícího sochaře vrcholného baroka Matyáše Bernarda Brauna.

Jsou zde sochy antických bohů, reliéfy mořských panen a mnoho kamenných váz. Po schodišti můžete vystoupit až na nejvyšší místo v zahradě, odkud je skvostný pohled na malostranská zákoutí. Mnozí znalci staré Prahy tvrdí, že právě odsud je nejkrásnější pohled na malostranský chrám sv. Mikuláše.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist