Nejenom z Valašska

Špičková kloubní výživa Pro zdravou hladinu cukru v krvi

Praha – Nové Město - 7.2. 2019

Václavské náměstí je nejznámějším a nejnavštěvovanějším náměstím v Praze i celé České republiky. Současné domy pocházejí z 19. a 20. století.

více

Vyšehrad - 12.10. 2018

Ve druhé polovině 10. století zde vzniklo slovanské hradiště a byla zde zřízena knížecí mincovna. V roce 1070 zde byla založena kapitula u kostela sv. Petra a krátce potom se na Vyšehrad přestěhoval i první český král Vratislav I. a sídlili tu i někteří jeho nástupci.

více

Praha, Loreta - pověst o zvoncích v Loretě - 23.1. 2018

Loreta na Loretánském náměstí v Praze nedaleko Pražského hradu je známé mariánské poutní místo. Nachází se zde kopie svaté chýše - domku Panny Marie z první poloviny 17. století a barokní kostel Narození Páně s věží a ambity z první poloviny 18. století.

více

Slavonice – renesanční perla Evropy - 19.10. 2017

Slavonice leží na okraji přírodního parku Česká Kanada, poblíže státní hranice s Rakouskem. Původní trhová osada z konce 12. století byla roku 1277 povýšena na město, patřící pánům z Hradce.

více

Loket nad Ohří má seniorům, co nabídnout - 13.4. 2017

S tím rozhodně souhlasíme. Protože pokud hledáte krásné klidné místo s památkami nadosah, bez hluku aut a bez davů lidí proudících ulicemi, tak jste v Lokti správně.

více

Praha – Malá Strana - 7.9. 2016

V Praze na Malé Straně najdeme Karlův most, Petřín či Valdštějnský palác. Podívejme se spolu za nejkrásnějšími památkami na Malé Straně.

více

Praha v první polovině 19. století - 19.8. 2016

Praha v první polovině 19. století se postupně začala měnit z provinčního města na moderní velkoměsto. Byla to však dlouhá cesta. V roce 1826 překročila Praha sto tisíc obyvatel. Bylo to hodně nebo málo?

více

Pražský hrad - 16.6. 2016

Pražský hrad je symbol více než tisíciletého vývoje Českého státu, který se od svého vzniku koncem 9. století neustále vyvíjí po celých jedenáctset let. Je to monumentální komplex palácových, úředních, církevních, opevňovacích a obytných staveb všech slohových období.

více

Praha, stručná historie - 24.9. 2015

Praha již od svého vzniku hrála vždy důležitou úlohu v dějinách národa, země i Evropy. Praha měla od středověku pověst jednoho z nejkrásnějších měst na světě a byly jí dávány přívlastky například: „zlatá“, „stověžatá“ nebo „kamenný sen“.

více

Landštejn – hrad na pomezí Čech, Moravy a Rakouska - 14.4. 2015

V pěkné přírodě České Kanady na žulovém zalesněném vrchu na pomezí tří historických zemí Čech, Moravy a Rakouska, stojí mohutný hrad Landštejn, který je jednou z nejvýznamnějších románských památek v naší zemi.

více

Brno – Stará radnice, pověst o brněnském draku a kolu - 1.4. 2015

Stará radnice v Radniční ulici v Brně patří mezi nejstarší budovy ve městě a její jádro je z poloviny 13. století. Stará radnice je komplexem budov, který byl v průběhu staletí mnohokrát přestavován a upravován.

více

Pověst o hradu Přimdě - 31.3. 2015

Románský hrad Přimda se vypíná na vrchu Přimda 848 m. n. m. v Českém lese. K jeho vzniku se váže tato pěkná pověst. Před mnoha a mnoha lety jeden německý císař měl krásnou dceru. K princezně zahořel láskou jeden z dvořanů a ta jeho lásku opětovala.

více

Zámek Kravaře - 18.3. 2015

Slezské městečko Kravaře leží jen 9 km východně od Opavy. V městě stojí působivý novogotický kostel sv. Bartoloměje z konce 19. století, postavený ve stylu slezské cihlové gotiky. Věž kostela je však renesanční, pochází z druhé poloviny 16. století. Chloubou městečka je krásný barokní zámek.

více

Praha – Hradčany - 4.3. 2015

V Praze Hradčanech najdeme Šternbernský palác, Schwarzenberský palác, Arcibiskupský palác, Loretu i Strahovský klášter a další krásné pamětihodnosti. Vydejme se společně po jejích stopách.

více

Mikulčice-památky Velkomoravské říše - 13.2. 2015

Jen několik kilometrů jižně od Hodonína se nachází obec Mikulčice. Nedaleko od Mikulčic, na pravém břehu řeky Moravy, v místě zvaném na Valách stálo mocné velkomoravské hradiště. Bylo vybudováno na přelomu 8. a 9. století na místě původního slovanského hradiště.

více

Langweilův model Prahy - 16.1. 2015

V Praze 8 na Poříčí 52/1554, v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy, nedaleko známého autobusového nádraží Florenc, je umístěn Langweilův model Prahy. Plastický model Prahy patří k našim nejvýznamnějším a nejkrásnějším muzejním exponátům.

více

Brno – hrad Špilberk, dřívější pevnost, dnes centrum kultury - 19.11. 2014

Hrad Špilberk, na návrší západně od historického městského jádra, začal budovat již ve 13. století český král Přemysl Otakar II. jako sídlo moravských markrabat. Roku 1645 odolal hrad spolu městem Brnem čtyřměsíčnímu obléhání švédských vojsk.

více

Čtyři pražské románské rotundy - 29.4. 2014

Praha je městem zejména skvostných gotických a barokních památek. Románských památek se zde zase tak mnoho nezachovalo, nejznámější pražskou románskou památkou je kostel sv. Jiří na Pražském hradě. Na území města Prahy se však zachovaly čtyři románské rotundy.

více

Manětín, barokní perla západních Čech - 25.10. 2013

Manětín je půvabné městečko ležící na severním Plzeňsku. Místo bylo osídleno již ve 12. století a ze zdejší osady se postupně vyvinulo městečko. V roce 1712 postihl město ničivý požár, při kterém lehla popelem většina měšťanských domů, zámek i kostel.

více

Landek – místo kde se již v pravěku topilo uhlím - 7.10. 2013

Na severozápadním okraji Ostravy, nad soutokem řek Odry a Ostravice se táhne výrazný zalesněný vrch Landek 280 m.n.m , který je výraznou krajinnou dominantou. Právě na Landeku vystupovaly sloje černého uhlí až na zemský povrch.

více

Volyně - 9.5. 2013

Volyně je malebné městečko, ležící na řece Volyňce v Pošumaví. Již v 9. století zde stávalo slovanské hradiště, později spravované českými knížaty. Ve středověku byla Volyně již městem obdařeným četnými městskými výsadami.

více

Bílovice nad Svitavou – oblíbené místo českých umělců - 30.4. 2013

Bílovice nad Svitavou, nevelká obec jen několik kilometrů severně od Brna, na okraji Moravského krasu je oblíbeným místem českých umělců. Vnímaví a citliví umělci byli doslova okouzleni krajinou, do níž je obec zasazena, a která bývá taky nazývána „Moravským Švýcarskem“.

více

Sovinec – hrad, středověká pevnost v Jeseníkách - 9.4. 2013

Hrad Slovinec, stojící ve stejnojmenné obci na skalním ostrohu, byl založen počátkem 14. století pány ze Sovince, náležejících k významným moravským šlechtickým rodům. Patřil mezi obranné hrady a střežil důležitou cestu vedoucí z Olomouce do Slezska.

více

Hradec nad Moravicí – zámek, Beethovenův Hradec - 5.4. 2013

Hradec nad Moravicí tvoří vstupní bránu do malebného údolí řeky Moravice a skládá se s komplexu Bílého a Červeného zámku. Bílý zámek stojí na místě původního středověkého přemyslovského hradu.

více

Lašská naučná stezka Štramberkem - 4.4. 2013

Městečko Štramberk je velmi malebné a proslulé zejména svým unikátním souborem lidové architektury. Bývá proto nazývané Valašským Betlémem, někdy se taky užívá výraz Moravský Betlém.

více

stránky:  1 | 2 | 3 | 4
TOPlist